Přeměna: jak udělat z dětského pokoje studentský pokoj?

Čas letí jako o závod a z malých dětí, které měly postel plnou plyšáků, se stali teenageři toužící po pokoji, jež bude odrazem jejich identity. Při zařizování klučičího i dívčího pokoje buďte otevřeni dialogu se svým potomkem. V parádně zařízeném pokoji se totiž bude cítit skvěle.

Obrázek: Pokoj bude jejich útočištěm.

Jak přeměnit dětský pokojíček na studentský

Možná si kladete otázku, kdy je nejlepší doba na úpravu dětského pokoje? Se zařizováním se doporučuje začít na 2. stupni základní školy. Pokoj je pro teenagery místem, kam se mohou schovat před sourozenci, rodiči, povinnostmi nebo špatnou náladou. Budou v něm trávit hodně času, a proto by se jim měl líbit. Snažte se co nejvíce naslouchat jejich přání.

Studentský pokoj by měl dostat nový barevný kabát, ale pamatujte také na nábytek a doplňky. Dívčí, ale i chlapecký pokoj si bude žádat velké skříně, prostorný stůl pro studium, relaxační zónu a úložné prostory pro učení. Už v něm nebude místo pro hračky ani doplňky s dětskými motivy.

3 základní zóny studentského pokoje

Stejně jako v dětském, i ve studentském pokoji je potřeba dodržet 3 základní zóny, které se od sebe liší svojí funkcí.

1. Zóna pro studium

V této části bude dominovat dostatečně velký pracovní stůl, na který se vejde stolní počítač či notebook, ale také psací pomůcky, sešity a učebnice. Výška by se měla pohybovat mezi 70–75 cm, délka pracovní desky od 140 do 160 cm a hloubka od 60 do 80 cm. Stůl by měl být vybavený zásuvkami nebo pojízdným kontejnerem.

Chybět nesmí ergonomicky tvarovaná židle. V blízkosti pracovního stolu by měla být knihovna či regál na učení a knihy. Na stole bude mít své místo pracovní lampa.

Obrázek: Velký pracovní stůl je nepostradatelný.

2. Zóna pro spánek

Postel ve tvaru domečku nebo postel zdobená dětskými girlandami již nemá v pokoji dospívajícího místo. Proto sáhněte po lůžku se standardní délkou 200 cm, případně s délkou prodlouženou na 220 cm.

Šířku je lepší volit okolo 120 cm, pokud vám to velikost pokoje dovoluje. Nezapomeňte také na kvalitní matraci a rošt, které poskytnou páteři dospívajícího dostatečnou oporu. V pokoji menších rozměrů vaše ratolest ocení postel s úložným prostorem pro sezónní oblečení nebo lůžkoviny.

3. Zóna pro relaxaci

Ve studentském pokoji budou vaši potomci nejen spát a učit se, ale také relaxovat a trávit čas s přáteli. Proto by v něm neměla chybět rozkládací sedačka, křesla, závěsná houpačka, pufy či sedací vaky. Výhodou bude i vlastní televize nebo promítací plátno.

Výmalba, nábytek, dekorace

Z hlediska barev je sázkou na jistotu výmalba v neutrální barvě. Ideální bude bílá, šedá nebo béžová. Barevný nádech pokoji dodáte díky doplňkům. Povlečení, závěsy či koberce mohou být v barvě, kterou má váš student nejraději.

Barvu do pokoje vnesete také pomocí tapet, které mohou mít abstraktní nebo konkrétní vzor. Oblíbená jsou především města a přírodní motivy. Nezapomeňte do barev v pokoji zahrnout také nábytek. Jeho odstín by měl být neutrální. Vsaďte na bílou či šedou nebo nadčasovou klasiku v podobě dřevěných dekorů. Jednotného designu dosáhnete díky variabilním sestavám.

Obrázek: Sestava nábytku v jednotném designu.

Z hlediska nábytku bude dospívající dítě potřebovat velkou šatní skříň bez ohledu na to, zda se jedná o kluka nebo holku. Chybět by neměly ani komody, do kterých se ukládá spodní prádlo, ponožky nebo nejčastěji nošená trika.

Samozřejmostí jsou regály a police na knihy a učení. Nepostradatelný bude i odkládací nábytek na elektroniku: počítač, reproduktory, sluchátka nebo herní konzole.

Nezbytnou dekorací, která plní funkci estetickou, ale i praktickou, je osvětlení do dětského pokoje. Chybět nesmí stropní lustr, ale také stolní pracovní lampička, která by měla designově ladit s lustrem či nástěnným světlem v dětském pokoji.

Dekorace pro pány a dámy

V dívčím pokoji se bude vyjímat toaletní stolek, svítící řetězy, koberečky, závěsy, květináče, organizéry na šperky a vyladěná místa pro povalování s přáteli. Kluci budou potřebovat hlavně úložné prostory pro posilovací náčiní a police či regály s úložnými boxy na počítačové příslušenství. Na chuť přijdou sedacím vakům a kovovým doplňkům. Mezi dveřními zárubněmi mohou mít hrazdu a ze stropu může viset boxovací pytel.

S celkovým uspořádáním pokoje pomohou interiérové plánovače, díky kterým můžete vybrat nejen nejvhodnější barevnou kombinaci, ale také prakticky a funkčně rozestavit nábytek.

Barvy ovlivňují náladu a psychiku

Při výběru barev pamatujte, že se významně podílí nejen na náladě, ale i celkovém působení pokoje.

 • Bílá – navozuje pocit čistoty a nových příležitostí.
 • Zelená – přináší energii do života, uklidňuje, pomáhá se soustředěním.
 • Šedá – působí minimalisticky, klidně, útulně.
 • Modrá – dodává pocit klidu a vyrovnanosti.
 • Žlutá – poskytuje energii na celý den a podporuje koncentraci.
 • Červená – platí za agresivní barvu, která rozptyluje. Objevit by se měla jen jako barva doplňková.

Obrázek: Nadčasové zařízení pokoje.

Barvy kombinujte pomocí barevného kruhu. Barvy, které jsou naproti sobě, budou skvělým kontrastem, barevného souladu dosáhnete zvolením barev, které leží blízko u sebe.

Když jeden pokoj sdílí více dětí

Záludným úkolem je zařízení jednoho pokoje pro kluka a holku. Snažte se vsadit na neutrální barvy a rozdělení třeba pomocí nábytku. Ideální jsou skříně nebo třeba vysoké stojací regály. Krásně vypadá i přepažení v podobě japonské stěny. Mezi oblíbené neutrální barvy patří:

 • zelená,
 • šedá,
 • bílá,
 • žlutá,
 • modrá.

Nezapomeňte, že každý náctiletý bude potřebovat vlastní stůl, postel i skříň.