Jak si vybrat správnou klimatizaci

Máte už dost horka ve vaší domácnosti? Poradíme vám, jak si vybrat a umístit klimatizaci, která vám nezpůsobí zdravotní problémy.

Mnozí z nás mají s posedáváním při klimatizační jednotce nejednu špatnou zkušenost. Problémy, které nám klimatizace způsobuje, jsou však většinou důsledkem nesprávného umístění, nastavení nebo používání. Moderní klimatizační jednotky pamatují na vaše zdraví a při správném používání přinášejí skutečný komfort.

Raději split jako kompakt

Abyste doma cítili příjemně, důležité je vybrat správný typ klimatizace, který odpovídá vaším požadavkům a podmínkám ve vašem obydlí. Pro rodinné domy a byty jsou ideální klimatizační jednotky typu Split, které mají oddělenou vnější a vnitřní jednotku. Jedna taková jednotka je vhodná pro jednu místnost. Chcete-li zajistit chlazení více místností a vyhnout ověšený fasády množstvím bílých bedniček, je vhodnější systém Multi-Split. Tento systém umožňuje na jednu venkovní napojit několik vnitřních jednotek (2 až 5 podle značky), vnitřní jednotky jsou vzájemně propojeny, ale dají se regulovat odděleně. Je to energeticky, ale zejména esteticky výhodnější řešení. Vnitřní jednotky můžete umístit na stěnu nad úroveň hlavy, pod okno nebo do stropu v podobě kazetového modulu. Vnější části se obvykle ukládají na střechu, lodžii, terasu nebo přímo na obvodovou stěnu budovy. Z důvodu nutné pravidelné údržby by však v každém případě měly být umístěny na dostupném místě. Léto se dá zpříjemnit i mobilní kompaktní jednotkou, která spojuje všechny funkčně části do jednoho celku. Bývá však jen provizorním řešením, má poměrně velkou hlučnost a podstatně nižší účinnost než splity.

Uvažujte jako odvádět kondenzát

Při hledání vhodného místa pro umístění klimatizace třeba myslet na to, že v ní vzniká kondenzát, který je třeba někam odvádět. Pro umístění venkovních klimatizačních jednotek je ideálním místem střecha nebo balkon, kde je ho možné odvádět např. do dešťového okapu. Při menších stavbách, pokud to nikomu nevadí, se může nechat volně odkapávat. Pokud umístíme interiérovou jednotku hned naproti vnější, vyhneme se jakýmkoli stavebním úpravám. Někdy však umístění na vnitřní straně není vyhovující z hlediska komfortu a zdraví uživatelů. Pokud by nám studený vzduch vnitřní jednotky měl proudit v ložnici na hlavu, nebo u pracovního stolu na záda, je lepší posunout ji na jiné místo ve vzdálenosti do 15 m. Malá trubka, která slouží na odvod kondenzátu se pak může napojit na kanalizační odtok v kuchyni nebo v koupelně.

Klima třeba správně dimenzovat

Rozhodujícím kritériem při dimenzování klimatu je tepelná zátěž, která závisí na objemu místnosti, velikosti oken, použitého stínění (vnitřní nebo venkovní žaluzie, okenní fólie atd.) Orientaci na světové strany. Posoudit ji a navrhnout potřebný výkon a rozmístění jednotek by měl manažer firmy, u které klimatizaci kupujete. Při nastavování konkrétních parametrů nepřehánějte. Nesprávné nastavená klima vede k rychlému opotřebení zařízení a má nepříznivý vliv na pohodu uživatele. Prudké teplotní skoky, vysoká rychlost proudění vzduchu a nevhodná vlhkost vám snadno způsobí bolesti hlavy, pálení očí, podchlazení a následně oslabení imunitního systému.

Všímejte si hlučnost

Při klimatu, která vám má dělat společnost 6 až 8 hodin denně, je důležitá i hlučnost provozu. Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR by měla dosahovat klimatizační jednotka přes den hladinu 40 dB, v noci 30 dB.

Jaký filtr je pro vás ten správný

Do klimatizační jednotky patří i účinný filtr proti prachu, pylu a nečistotám. V obytných místnostech se běžně používají filtry třídy G4 (hrubé částice, květový pyl) a F5 (jemný prach, cementový prach, výtrusy). Filtry s vyšší účinností je třeba speciálně doobjednat. Pro údržbu klimatizační jednotky je důležité vyměnit filtr alespoň jednou za rok, nejlépe před začátkem sezóny. V té době je vhodné provést i její servisní prohlídku.

Nedejte se zlákat speciálními funkcemi
Pro některé funkce, na které výrobci lákají zákazníky neexistují žádné normy. Jedná se hlavně o iontové osvěžovače, kyslíkové sprchy, generátory částic stříbra, či jiná zařízení, jejichž úkolem je zneškodňovat chemické látky a choroboplodné zárodky ve vzduchu. Je možné, že vám vzduch osvěží, ale nikdo vám nezaručí, že se nejedná jen o marketingový tah.

Klimu třeba správně používat

Optimální teplota, na kterou klima nastavíme, by měla být přibližně o 6 až 8 ° C nižší než venkovní. Na jednotce lze nastavit i režim, který určuje rychlost proudění vzduchu, většina modelů nabízí 3 až 5 typů, od velmi tichého provozu až po turbo režim. Směr proudění lze také na všech současných modelech usměrňovat pomocí lamel, některé typy umožňují vertikální regulaci, modernější produkty i 3D distribuci vzduchu. Na lidský organismus působí příznivější, když studený vzduch neproudí dlouhodobě na stejné místo a s příliš velkou intenzitou.

Klíma z hlediska energie

Běžné klimatizační jednotky mají velmi dobré využití spotřebované elektrické energie, které je od 2,5 kWh a výše (označuje se EER pro chlazení a COP pro ohřev). Znamená to, že při odběru 1 kWh elektrické energie vydá zařízení minimálně 2,5 kWh chladicí nebo tepelné energie. Z toho vyplývá, že se vyplatí kupovat kvalitnější zařízení s vyšším EER / COP, aby se ušetřilo na provozních nákladech.

Aby klima nebolela nebo na co dávat pozor

  • Přenechte návrh výkonu a rozmístění klimatizačních jednotek odborníkem. Ti, kteří vás přesvědčí dobrými referencemi, vědí, kde se šetřit vyplatí a kde ne.
  • Nízká cena a neznámá značka klimatizačního zařízení může odrazit ve vysoké spotřebě energie, nízké účinnosti, vysoké hlučnosti a poruchovosti produktu.
  • Hlučné klimatizaci se vyhnete, pokud zvolíte typ, který má umístěný kompresor mimo interiéru. Dívejte raději po splitových modelech, jako po kompaktních.
  • Rovnoměrné rozdělení vzduchu se stabilní teplotou zajistí invertor a usměrňující pohyblivé lamely na výfukové části. Efektivnější je klimatizaci nevypínat, nárazový odběr proudu při zapínání je až 8-krát vyšší než hladká provoz modelu, při které se prostor udržuje na stabilní teplotě.
  • Nedostatečný servis nebo zcela chybějící údržba klimatizačního zařízení zapříčiní snížení životnosti zařízení, zanesení potrubí a filtrů. Ze zanesených filtrů získáte více škody než užitku.

TIP redakce: 1 kWh elektrické energie