10 rad, na co si dát pozor při koupi bytu či domu

Koupě domu či bytu je jedna z největších životních investic, a tak se vyplatí nad ní zodpovědně pouvažovat, určit si priority a zahodit růžové brýle. V praxi to znamená neplatit navíc za to, co nepotřebujete, ale zas nešetřit na věcech, na kterých vám skutečně záleží. Přinášíme vám 10 faktorů, na které je třeba se zaměřit, protože právě při nich lidé dělají chyby nejčastěji.

 1. URČETE SI FINANČNÍ STROP
  Většina lidí hledající nové bydlení nemá k dispozici dostatečnou hotovost, ale plánuje koupi nemovitosti řešit hypotékou. Nejdříve si ujasněte, v jaké cenové rovině se pohybujete, abyste mohli svoji novou nemovitost komfortně splácet. Uvažujte nejen nad aktuální situací, ale i nad finanční perspektivou na nejbližší roky. Nejlepší je při žádosti o hypoteční úvěr poradit se přímo v bance, od které si chcete půjčit. Kvalifikovaní specialisté na hypotéky vám poradí, jaké máte možnosti a s jakou finanční rezervou máte počítat do budoucna. V současnosti, kdy platí už přísnější pravidla ohledně maximální výše hypotéky, kterou vám banka může poskytnout, byste měli začít zvažovat koupi nového bydlení až tehdy, kdy mate našetřeno alespoň 10% ceny nemovitosti. Odpovědné vůči vám samotnému je nejen si půjčit, ale mít pod kontrolou všechny vaše pravidelné výdaje, mezi nimiž by neměla chybět finanční částka, kterou jste schopen měsíčně odkládat v rámci spoření z vašeho příjmu.
 2. ZJISTĚTE SI CENU TRŽNÍ NEMOVITOSTÍ
  Udělejte si přehled na realitním trhu a navštivte některý z realitních portálů. Viz nemovitosti s různými lokalitami a porovnejte prodejní ceny. Pokud již máte přesně specifikovanou lokalitu, kde chcete bydlet, zaměřte se na byty či domy s podobnou velikostí a stavem. A nezapomeňte ani na občanskou vybavenost v lokalitě nemovitosti.
 3. POZOR NA DLOUHOVĚKÉ NABÍDKY
  Možná uvažujete nad nemovitost, kterou jste již viděli na různých realitních portálech a „zavadili“ jste o ni v posledních týdnech už vícekrát. Dlouhověkost nemovitosti v inzerci může být znamením, že její cena je nadhodnocená. Prohlídka vám může napovědět, zda je to jen špatně nastavená cena nebo nemovitost skrývá nějaké riziko.
 4. LOKALITA
  Nejzásadnější vliv na cenu nemovitosti má lokalita. Rozdíly mohou být propastné nejen v různých regionech, ale také v rámci jednoho města. Volba závisí především na vašich potřebách, zamyslete se, zda dáte přednost většímu prostoru na kraji města, nebo raději menšímu blíže k vašim bodům zájmu, abyste pak neutratili rozdíl v ceně na každodenní rozvážení autem na dlouhé tratě. Lokalita je v ceně odráží, ale do jaké míry, to musí zvážit každý individuálně. Záleží samozřejmě na finančních možnostech jednotlivce. Důležité je si promyslet zda kupujete nemovitost „jen“ na pár let, nebo na delší etapu svého života.
 5. DOBRÁ LOKALITA NENÍ JEN O POLOZE
  Při výběru místa vašeho bydlení se neorientujte jen na blízkost k centru. Některé městské a obecní čtvrti mohou mít kvalitní infrastrukturu, dostatek parkovacích míst i občanskou vybavenost. Lokalita, kde v pěší dostupnosti pohodlně nakoupíte, najdete školky, školy, instituce či různé služby bude mít určitě vyšší cenu. Tento komfort je však pro dlouhodobé bydlení velmi cenný. Berte v úvahu potenciální rozvoj. Místní zastupitelstvo lze v okolí plánuje zrekonstruovat cestu a chodníky, otevřít novou školu či školku a soukromý investor plánuje zřídit nákupní zónu s kulturně-společenským centrem. Plánovaný rozvoj má vliv i na ceny domů a bytů. Platí to samozřejmě i opačně – pokud lokalita upadá, bude padat i cena nemovitosti.
 6. PROVĚŘTE SI PRÁVNÍ STAV NEMOVITOSTI
  Z právního hlediska je nutné přezkoumat, zda nemovitost kupujete od skutečného majitele, zda je nemovitost bez tiarch, břemen nebo jiných omezení. Neuškodí prozkoumat ani termín nabytí nemovitosti prodávajícího, což je vlastně i součástí znaleckého posudku nemovitosti. V případě rodinného domu je nutné prozkoumat i stav pozemku – např. či nad pozemkem, vedle nebo pod pozemkem nevedou v nějaké části sítě, které by nás mohly v budoucnu omezit. Doporučujeme se zajímat io okolí, o připravované změny v okolí nemovitosti, dostupnost občanské vybavenosti. Toto vše bude i do budoucna ovlivnit hodnotu nemovitosti a kvalitu bydlení.
 7. OBRAŤTE SE NA REALITNÍ AGENTY
  Možná se vám bude zdát, že najmout si dobrou realitní kancelář nebo právníka jsou vyhozené peníze, opak je pravdou. Služby těchto odborníků jsou k nezaplacení. Poradí, doporučí a také šetří čas. Renomovaná realitní kancelář jasně a srozumitelně vysvětlí celý proces prodeje nemovitosti, pomáhá při rozhodování. Poskytne poradenství při zpracování smluvní dokumentace potřebné k úspěšnému zvládnutí celého procesu. To však pochopitelně platí pouze v případě, že se spojíte s makléřem, který je seriózní a nedívá pouze na to, aby prodal rychle.
 8. KVALITU BYDLENÍ OVLIVŇUJÍ AJ MATERIÁLY A PROVEDENÍ
  Cena domu se odvíjí i od toho, zda je postaven z cihel nebo panelů. Cihlový dům nabízí lepší a snadnější změny dispozice, má lepší izolační vlastnosti než panel. Dnes už však rozhoduje i zateplení, při kterém si třeba zjistit, kdy a jak bylo realizováno. Na cenu ovlivňuje i věk bytovky, to, zda byt má nebo nemá balkon, jaký atraktivní výhled nabízí nebo to, zda jde o krajní byt nebo ne. Rozhodně byste se měli ptát na technický stav rozvodů, stoupaček, výtahu, střechy, zateplení, zjistit si energetický certifikát budovy a jaké jsou provozní náklady na energie.
 9. POČÍTEJTE I S CENOU NA DODATEČNÉ OPRAVY
  Při obhlídce starších domů a bytů se podívejte na stav oken a podlah. Lze s jejich výměnou počítáte automaticky, ale možná ne. Všímejte si i jiné věci, například mokré fleky v horních rozích místnosti. Pravděpodobně to znamená, že není v pořádku izolace a bytovka vlhne. Je dobré si uvědomit, zda byt nebo dům, o který máte zájem, je v původním stavu nebo po rekonstrukci. Dívat se na předělané nemovitosti je lákavé a jsme u nich ochotni zvažovat i vyšší cenu. Otázka je jak kvalitně byla odvedená práce. Platí, že aktuálně je na realitním trhu největší zájem o nemovitosti po kompletní rekonstrukci, nebo o ty, které prošly alespoň částečnou rekonstrukcí.
 10. SOUSEDI A ÚDRŽBA NEMOVITOSTI
  Při prohlídkách sledujte nejen byt samotný, ale i činžovní dům. Její stav vám napoví, jací lidé v ní bydlí, zda se o svůj vchod a okolí starají a zda se budete v jejich přítomnosti cítit dobře. Ptejte se na to, jakými investicemi bytovka prošla, co ji čeká, jaký je stav financí ve fondu oprav. Zajímejte se také o to, zda je v ní zajištěna ochrana, například funkčním kamerovým systémem. Atraktivita budoucího bydlení závisí i od sousedů. Prokouknout sousedské vztahy během prohlídky je často nemožné, někdy však stačí být jen pozorný. Pokud vám na webu záleží, je dobré poptat se sousedů, jak se jim bývá. Napoví vám to, co můžete do budoucna očekávat.