Pozvěte barvy do vašeho života

Máte pocit, že váš domov potřebuje změnu? Netřeba se hned pouštět do rozsáhlých rekonstrukcí ani shánět drahé bytové doplňky. Raději sáhněte po malířských válečcích a oblíbených barvách. Dokonale změní vzhled vašich stěn a vytvoří v pokojích zcela jinou atmosféru.

Příprava stěn na malování

Ještě předtím, než se do samotného malování pustíte, je třeba důkladně obalit nábytek fólií nebo starými novinami. Takto ho uchráníte před poškozením barvou a ušetříte si námahu s jeho přesouváním. Pokud máte možnost přikrýt i podlahu, udělejte to. Zaschlá barva na podlaze klade překvapivě velký odpor a vy s jejím čištěním ztratíte mnoho času a energie.

Po těchto opatřeních je dobré nanést první nátěr. Nejedná se však o barvu, ale o ochranný nátěr nazývaný i penetrace. Jejím hlavním úkolem je zajistit, aby se barva na stěnu vsakovala rovnoměrně a nevznikaly nehezké fleky. Kromě toho zvyšuje přilnavost barvy k povrchu. Při jejím aplikování je důležité nanášet ji postupně, aby stěna měla dostatek času na její absorbování. Penetrační nátěr nechte na stěně schnout 1-2 dny, až potom nanášejte barevný nátěr.

Výběr a míchání barev

Při výběru barev je třeba myslet na to, jak zkombinovat barvu s účelem pokoje. Obecně platí, že chladné barvy jsou vhodné na soustředění, zklidňují a opticky zmenšují prostor. Naproti tomu teplé barvy pokoj zvětšují, přinášejí energii a kreativitu a jsou vhodné i do menších prostorů. Pokud vás neoslovila žádná ze základních barev, nezoufejte. Barvy laky i ve vašem městě nabízejí možnost namíchat si vlastní barvy.

Pokud neznáte psychologii barev, zde je pro vás malý pomocník, jaké pocity barvy vyvolávají a kde je nejlepší použít. Do kuchyně je vhodná žlutá nebo červená barva. Žlutá urychluje metabolismus, zatímco červená podporuje chuť k jídlu. Do ložnice se doporučuje světlemodrá či zelená, které jsou považovány za uklidňující barvy. Dětský pokoj je trochu těžším oříškem, protože barvu třeba skloubit s povahou dítěte. Platí zásada, že barvy by měly být jasné a syté, ale neměly by působit rušivě a chaoticky. Pro vaši obývací pokoj je ideální zelená, která pomáhá relaxovat, podporuje regeneraci a působí útulně. Je však také často spojována s podporou plodnosti, proto je vhodná i do ložnice.

Malování stěn

Barvy už máte vybráno a odstíny namíchané. Dalším a také nejdůležitějším krokem je jejich správné nanesení na stěnu. Pokud jste fanouškem klasiky a upřednostňujete malířské štětce, použijte je na první barevný nátěr. Tímto docílíte, že se vrstva barvy důkladně vsákne do podkladu. Před namočením do barvy štětce mírně opláchněte vodou, aby se barva lépe udržela na štětinkách. Nátěr nanášejte jedním směrem a dbejte na to, aby byla barva rozetřena všude stejně. V opačném případě riskujete zaschlé skvrny a fleky.

Na druhý nátěr je však už lepší použít malířský váleček. Má větší plochu a netřeba ho tak často namáčet, takže malování vám zabere méně času. Kromě toho barvu nanáší rovnoměrněji a nezanechává na stěně štětinky. Velký váleček s nástavcem je vhodný na velké plochy, zatímco menší válečky se používají na těžší dostupná místa, např. za radiátorem či záchodem.  

Pokud neplánujete mít v pokoji pouze jednu barvu a toužíte po jejich kombinaci, případně po ornamentech či vzorech, je dobré použít maskovací pásku. Tento trik zamezí tomu, aby se barvy překrývaly a vytvoří hladký přechod mezi barvami. Takové míchání barev si jednoduše vytvoříte i doma.

Finalizace nového bydlení

Nakonec nechte stěny vyschnout, v případě potřeby aplikujte ještě jeden nátěr a opravte poslední chybičky krásy. Gratulujeme, váš domov právě získal zcela nový vzhled a vy objevíte kouzlo barev ve svém životě.

Co všechno zvládne deratizační firma? Není to pouze likvidace potkanů

Máte pocit, že deratizační firma omezuje svoje služby na hubení potkanů nebo švábů? Nemusí tomu tak být. Pražská firma Deratizace Praha -...

Vstávejte odpočatí a plní energie – správně zvolená matrace vám k tomu pomůže

Pohodlná a kvalitní matrace vám může úplně změnit život. Plnohodnotného spánku dosáhnete jedině, pokud budete spát na kvalitní matraci. Z nevyhovující matrace bolí...

Kožené sedací soupravy – i sedačka může být supermoderní

Sedací souprava by měla být středem každé společenské místnosti, neboť již od nepaměti je zvykem u důležitých rozhovorů sedět. Nemusí se jednat...

Objevte prémiové WC bloky Bref De Luxe

Bref se inspiroval posledními trendy a představuje prémiové WC bloky Bref De Luxe, které provoní vaši toaletu či koupelnu neodolatelnou vůní cedrového...

7 tipů, jak vnést do domácnosti trochu exotiky

Pokud již ne na vysněnou dovolenou do tropů nebo na nějaký ostrov, proč si nedopřát trochu exotiky alespoň doma? Možností, jak na...

Dopřejte si péči jako v lázních i doma

V posledních týdnech jsme si uvědomili, že domácí pohoda výrazně přispívá k našemu duševnímu zdraví. Zvláště v náročných dnech. Útulný byt je...