5 tipů pro výběr nejlepšího balkonového nábytku

Udělejte z terasy své nové oblíbené místo. Skvělý zahradní nábytek přináší pohodlí a funkčnost do vašich venkovních prostor ale také na váš balkon. Strohý balkon lze přeměnit na místo pro stolování pod širým nebem s prostorným stolem a pohodlným sezením. Vybavte váš balkon proutěnou pohovkou nebo klasickým houpacím křeslem, obojí ozdobené plyšovými polštáři. Malé prostory, jako jsou balkony a zahrádky, vás lákají ven, a když je doplníte tím správným nábytkem, strávíte na tomto místě celé léto.

1. Vytvořte si seznam

Začněte tím, že se zamyslíte, jak byste chtěli, aby váš venkovní prostor fungoval. Chcete, aby například sloužil jako jídelní kout za teplých letních nocí? Nebo si představujete klidný čtecí koutek s pohodlným a příjemným posezením? Udělejte si seznam činností, které byste chtěli v prostoru dělat, a použijte jej jako vodítko, abyste zjistili, jaký typ balkonového nábytku je nezbytný. Pokud je například primární funkcí vaší terasy stolování, budete muset uvažovat o stolku a dvou židlích. Pro pohodlný čtecí koutek zase zvolte třeba ratanové houpací vajíčko. Naneštěstí balkonový nábytek nabízí spoustu možností.

2. Nábytek před nákupem vyzkoušejte

Při nákupu balkonových židlí a pohovek se před finálním nákupem nejdříve pohodlně posaďte. Tento nábytek budete pravděpodobně používat, zejména během teplejších měsíců, takže je nezbytné, aby sezení bylo pohodlné. Hledejte kousky s opěradly a plyšovými polštáři na sedadlech, nebo zútulněte kovový a dřevěný nábytek nadýchanými polštáři. Ujistěte se, že všechny tkaniny jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, aby se zabránilo vyblednutí barev nebo vzniku plísní.

3. Vyberte si venkovní nábytek se snadnou údržbou

Vyhraďte si většinu svého volného času na to, abyste si svůj balkon mohli užívat. Hledejte nábytek se snadnou údržbou, abyste její potřebu minimalizovali. Většina kovových, teakových, cedrových a proutěných druhů do každého počasí dokáže odolat všemu, co jim příroda postaví do cesty. S trochou pravidelného čištění bude nábytek vyrobený z těchto materiálů vypadat skvěle po celá léta. Balkonový nábytek můžete také doplnit venkovními polštáři a polštáři se snímatelnými potahy, které lze snadno hodit do pračky.

4. Zvažte možnost uskladnění

Prodlužte životnost svého venkovního nábytku o roky tím, že jej mimo sezónu uložíte na chráněné místo. Garáž, sklep nebo kůlna ochrání kusy před živly, aby se zabránilo poškození nebo dodatečnému opotřebení. Dokonce i ten nejodolnější terasový nábytek, jako jsou teakové židle nebo pohovka z tepaného železa, vydrží déle, pokud je uložen ve skladu, když se nepoužívá. Pokud je váš úložný prostor omezený, poohlédněte se po nábytku, který lze složit nebo snadno rozložit pro kompaktní skladování. Stohovatelné židle mohou také pomoci maximalizovat úložný prostor, když sezóna na terase končí.

5. Investujte do kvalitního balkonového nábytku

U venkovního nábytku obecně platí staré známé „dostanete to, za co zaplatíte“. Plastové židle z pryskyřice nebo odkládací stolky, mohou vypadat skvěle uvnitř a na slunci si udrží svůj dobrý vzhled rok nebo dva, ale časem zkřehnou a ztratí svou zářivou barvu. Totéž platí pro některé výrobky ze dřeva.