Botník je důležitou součástí předsíně. Jak a podle čeho vybrat ten nejlepší?

Stejně jako do každé předsíně patří věšák na oblečení, nesmí zde chybět ani botník. Právě ten zde plní roli nejen praktickou, ale i estetickou. Nejenže vám pomůže udržet v předsíni pořádek, zároveň vám při správném výběru může usnadnit obouvání. Podle čeho poznáte, který botník je ten pravý kandidát právě do vaší předsíně?

Čemu věnovat pozornost při výběru?

Ať už vybíráme cokoli, většina z nás se jako první soustředí především na design. Ten sice hraje důležitou roli (i z toho důvodu, že botník je jedna z prvních věcí, které jsou po příchodu domů hned na očích), ale jsou důležitější kritéria, kterým bystě měli při výběru botníku věnovat pozornost:

  • hloubka – přece nechcete, aby se vám boty v botníku mačkaly
  • materiál – dá se dobře udržovat?
  • odvětrávání – je prostor botníku dostatečně odvětráván?
  • velikost – vybírejte podle prostoru, který vám vaše předsíň nabízí
  • komfort – zvažte, zda nechcete botník s lavicí, nabízí větší komfort

Jaký typ botníku hledáte?

Není botník jako botník a o tom se sami přesvědčíte, až si projdete jejich pestrou nabídku. Botníky se totiž dělí nejen podle velikosti nebo použitého materiálu, ale také podle typu. Vaším úkolem je zvážit, jaký typ botníku hledáte. 

Velmi oblíbené a především pohodlné jsou sedací botníky. Ocení je nejen starší osoby, ale i děti, pro které bude obouvání rázem jednodušší. Nevýhodou může být jejich výška – sedací botníky bývají nízké a ne každému to může vyhovovat. Pro každodenní používání jsou ideální policové botníky, nejčastěji mající dvě až tři police. Pozor na jejich výšku – nebývají moc vysoké a uložit do nich třeba kozačky nebo holinky by mohl být problém.

Zmínit se musíme ještě o dalších typech botníků. Pokud máte v předsíni málo místa, oceníte na prostor nenáročný výklopný botník. Pyšní se malou hloubkou, boty se ukládají ve vertikální poloze. Nevýhodou je nízká stabilita. Co do prostoru je stejně šikovný i závěsný botník. Ten lze umístit třeba na dveře nebo na stěnu. Sice nezabere moc místa, ale před zraky hostů jej neschováte.

Materiál hraje svoji roli

I materiál má co říci do vašeho výběru nového botníku. I zde panují rozdíly, botníky se vyrábí nejen ze dřeva, ale i z lamina, plastu a dokonce i z kovu. Každý materiál přitom má svá pro a proti, proto určitě dobře zvažte, pro který se rozhodnete.

  • dřevěné botníky – stálost barev, dlouhá životnost, nutnost pravidelné péče/ošetření
  • kovové botníky – nenáročnost na údržbu, pozor na stabilitu
  • plastové botníky – nízká cena, nižší kvalita materiálu, nízká nosnost i stabilita
  • botníky z lamina – nízká cena, snadná údržba, pěkný design

Máte jasno v tom, jaký typ botníku hledáte? Už víte, jakým směrem se vydáte, co se týče materiálu? Botníky můžete vybírat i online z pohodlí domova. Nabídka na okay.sk je více než rozmanitá. Ať už hledáte botník do prostorné předsíně nebo naopak něco menšího, zde si jistě přijdete na své.