Využíváte dešťovou vodu? Možná máte povinnost platit navíc

Ani dešťová voda vám v některých případech nepomůže ušetřit. V tomto článku se dozvíte, jestli i vy máte povinnost zaplatit dodatečné stočné kvůli použití dešťové vody.

Déšť je dar od boha, za ten by se tedy nemělo platit. Vláda se ale tomuto řčení vzepřela a v některých případech po vás bude požadovat poplatek za užívání dešťové vody. Čtěte dál a dozvíte, kdy se poplatku nevyhnete ani vy.

Kdy musíte platit

Poplatek budete muset zaplatit zejména v případě, že používáte akumulační nádrž. Pokud takovou nádrž na dešťovou vodu budete používat na splachování toalety nebo na praní prádla a zároveň svoje spotřebiče napojíte i na kanalizace, budete mít ze zákona povinnost přihlásit se k dodatečnému placení stočného. A tomu se nevyhnete. Vyplývá to z vodního zákona, v němž se o tomto způsobu mluví jako o využití vody z jiného zdroje.

Jestliže jste si tedy akumulační nádrž pořizovali s tím, že výrazně ušetříte na stočném, tak se bohužel pletete. Budete muset zaplatit, protože odebírat vodu i z jiného než veřejného zdroje. Jaké jsou možnosti řešení tohoto problému? Bohužel jich moc není.

Je nějaké řešení

Prvním řešením může být pořízení podružného vodoměru. Ten nainstalujete na okruh užitkové vody. Díky němu tak budete mít dokonalý přehled o tom, kolik peněz vlastně zaplatíte za stočné na víc. Druhý způsob je možnost platit stočné paušálem. K tomu ale sáhněte jen v případě, že překročíte stanovenou hranici 36 m3 na osobu a rok. V opačném případě se vám tento způsob nevyplatí.

Jak jste tedy zjistili, možnost, jak se vyhnout placení za užívání dešťové vody, moc není. Můžete buďte platit reálné výdaje, nebo zvolit paušální platbu. Výběr necháme zcela na vašem uvážení. V některých případech se totiž paušál opravdu vyplatí více než klasická platba.