Žijete-li v rodinném domě se zahradou, nemusíte se těžce namáhat, abyste vytvořili prostor pro bylinky. Mohou krásně růst v květináčích, ať už na balkoně nebo terase. V paneláku to může být o trošku složitější, ale rozhodně ne nemožné. Bylinková zahrádka může být i malá a umístěná ve venkovním květináči nebo truhlíku. Ať už máte k dispozici jakýkoli prostor, radost a užitek z bylinek budete mít úplně stejný.
Každá bylina má svůj účel, jak se říká, a je to pravda. Heřmánek a dubová kůra jsou známé pro své léčivé účinky, a mnoho dalších bylinek má své vlastní specifické přínosy. Máta uklidňuje žaludek, meduňka pomáhá relaxaci a lepšímu spánku, lípa je osvědčená při nachlazení, kontryhel ulevuje od kašle, petržel povzbuzuje, bazalka osvěžuje, šalvěj pomáhá při bolestech v krku, a pažitka, rozmarýn či majoránka jsou nedocenitelné v kuchyni. Existuje mnoho druhů bylinek, ačkoli nemůžete mít všechny u okna, můžete si vybrat ty základní.
Nejlepší doba na výsev je březen, kdy můžete začít vysévat semínka. Vyhněte se těm levným, rychle rostoucím, která jsou často jednorázová a neudrží se po přesazení do květináče. S vlastními semínky máte záruku silných a odolných rostlin. Můžete použít lehčí substrát, a pokud je to možné, můžete sít přímo na místo, kde bylinky budou růst, a nemusíte je předpěstovávat. Samozavlažovací truhlíky vám usnadní práci se zaléváním, až semínka vyklíčí a rostlinky vyrostou. Postarejte se o dostatečný prostor pro růst bylinek a předem si promyslete, kam a jaké bylinky chcete pěstovat.
Každý den můžete sledovat, jak vaše bylinky rostou a sílí, a za pár týdnů můžete sklízet první úrodu. Pažitka, meduňka, bazalka, petržel a tymián by vám rozhodně neměly chybět – čerstvé bylinky mohou obyčejné jídlo proměnit v dokonalý pokrm, a přitom k tomu potřebujete jen málo.