Interiér v minimalistickém stylu

„Méně je více“ – toto heslo, poprvé použité slavným architektem funkcionalismu Ludwigem Mies van der Rohe (autorem vily Tugendhat) přesně vystihuje podstatu minimalistického stylu. Jeho základním principem je dosáhnout maximálního efektu za použití minimálních prostředků, kdy funkčnost dostává přednost před dekorativností.

Minimalistický styl diktuje minimum nezbytně nutného vybavení. Bez nadbytečného nábytku a dekoračních kousků interiér působí vzdušnější a prostornější. Veškeré vybavení je vybíráno s důrazem na jeho účelnost. Nezapomeňte také myslet na dostatek úložného prostoru, kam ukryjete vše, co nemusíte mít denně na očích.

Minimalistická materiálová a barevná schéma

Začnete pěkně od podlahy, kde materiálem první volby bude masivní dřevo, případně jeho kvalitní napodobenina. Ideální je jedním povrchem sjednotit celou plochu bytu tak, aby jednotlivé místnosti na sebe plynule vizuální navazovaly. V minimalisticky zařízeném interiéru rozhodně počítejte i s kovem, sklem a kůží, samostatnou kapitolou jsou pak plasty a luxusní syntetické materiály nové generace, jako je například corian. Aby interiér nepůsobil příliš chladným a strohým dojmem, je vhodné všechny zmíněné materiály mezi sebou kombinovat a pracovat s jejich různými texturami.

Minimalistická barevnost

Asi není velkým překvapením, že minimalistickou barvou první volby je bílá – navozuje pocit čistoty, klidu a podpoří otevřenost prostoru. V striktně minimalistických interiérech bychom se pak setkali jen s kontrastní černou, doplněnou o stříbrné odlesky kovových prvků. Minimalismus však rozšiřuje svou barevnou paletu a obrací se také k jemným neutrálem, především k odstínům šedé a béžové. Dejte si pozor také na vizuální chaos a kombinujte v interiéru maximálně tři barvy. Do minimalistického interiéru si kupte skutečně jen tu nejnutnější nábytkovou výbavu. Při jejím výběru rozhodne trvejte na kvalitě a čistém designu. Čalouněný nábytek volte kožený nebo jednobarevný textilní potah, vzory jsou tu tabu. Zbývá ještě připomenout otázku ukládání. Ideální volbou jsou na míru vybudované úložné prostory. Vestavěný nábytek volte v takovém designu, který co nejvíce splyne s okolními stěnami a tím pádem nenaruší čistotu stylu.

Dekorace a doplňky? Ano, ale s mírou

Při rozhodování o tom, co nechat na očích a co raději schovat, se opět řiďte pravidlem účelovosti. Omezené množství jednoduchých textilii (polštářů na pohovce, pléd pro zahřátí, koberec při pohovce, prostírání při stolování), jedna či dvě zajímavé vázy a pár svíček, které doplní večerní atmosférické osvětlení, mají v interiéru své opodstatnění. Jeden výrazný akcent, v podobě stylového díla moderního umění, velkoformátové fotografie v jednoduchém rámu nebo zajímavý umělecký solitér bohatě stačí. Osvěžujícím doplňkem interiéru jsou i rostliny. Nebo si zkuste vyrobit dekorace doma.

Volte nenápadné bodová svítidla zabudované v stropních podhledech, stěnách nebo vestavěné v nábytkových modulech. K rozdělení místnosti na funkční zóny, nástěnné svítidla nasměrujte do měst a na předměty, které chcete zdůraznit, spodní linii nábytku olemujte LED páskou, která ji opticky odlehčí. Kromě atmosférového osvětlení budete potřebovat i svítidla ryze praktické, jako jsou pracovní a lampy na čtení.

Jak zařídit kuchyň a obývák v minimalistickém stylu

Tyto dvě místnosti svými požadavky na praktické uspořádání, ukládání a snadnou údržbu přímo nutí k tomu, abychom se při jejich řešení drželi zásad minimalistického zařizování. V obou případech chceme hladké a bezespárové plochy a povrchy a maximum úložného prostoru. V kuchyni se soustřeďte na vestavné spotřebiče. Pracovní desku můžete „potáhnout“ i na stěnu a získat tak kompaktní, snadno udržovatelný povrch. V obou případech zkuste odolat pokušení cokoliv vystavovat.

V obývacím pokoji se soustřeďte na výběr kvalitní, dostatečně velké pohovky v jednoduchých hranatých tvarech s neutrálním jednobarevným potahem. Inspirovat se můžete například na největším vyhledávači nábytku FAVI.sk, kde můžete filtrovat i podle stylu.

Dále je samozřejmě žádoucí konferenční stolek. Plochu před sedačkou můžete ale také nechat volnou a použít jen několik menších odkládacích stolků. Obývák můžete doplnit ještě jedním nebo dvěma křesílky. Pokud zde chcete mít úložné prostory, zabudujte je do stěn nebo použijte hranaté bezúchytkové moduly zavěšené na stěně. Na stěnu umístěte i televizor. V obývacím pokoji je místo i pro jednu nebo dvě akcentní dekorace, případně jednoduchý koberec a pro oživení i pár rostlin.

Ložnice

Kromě postele a jednoduchých nočních stolků nic jiného v minimalistické ložnici není třeba. Pokud máte možnost, vybudujte si blízko ložnice samostatnou oddělenou šatnu, případně využijte celou jednu stěnu pro vestavnou šatní skříň.