Jak na přirozenost v zahradě? Zakomponujte do ní užitkový prvek

Moderní japonské zahrady, jejichž styl se sice nehodí ke staré chalupě, ale které jsou v souladu s učením feng-shui, zdobí často okolí našich domů. Je to ale přesně ten typ prostoru, ve kterém chcete odpočívat? Nepatří do české kotliny trochu něco jiného? Co třeba vsadit na přirozenější skalničky anebo si od každého trendu vzít něco málo a šikovně to zakomponovat do své zahrady? A samozřejmě, přestože nechcete pěstovat ve velkém zeleninu, alespoň jeden malý zeleninový záhonek na české zahrady zkrátka patří.

Zelenina z okrasné zahrady

Většina z nás chce svoji zahradu maximálně posekat a pak se již jen kochat její krásou. Bezúdržbové zahrady jsou trendem, na kterém staví současná doba. To ale nevylučuje jejich oživení záhonem se zeleninou a ovocnými stromy. Ty jsou také téměř bezúdržbové a kromě každoroční zásoby jablek či hrušek zajistí v zahradě také příjemný stín. I malý vyvýšený zeleninový záhon, do něhož nasázíte cukety, dýně, patisony a další bezúdržbovou zeleninu se může stát zdrojem pastvy pro oko, ale i pro žaludek. Abyste měli na zahradě vždy dostatek vody, zakomponujte do ní vhodným způsobem alespoň malé okrasné zahradní jezírko, které navíc přiláká také zpěvné ptactvo a hmyz. To co ale dělá zahradu zahradou, jsou okrasné květinové záhony a robustní kvetoucí keře.

S jehličnany v zahradě buďte opatrní

Trend minulých let spočívající ve vysázení řad jehličnanů do zahrad, je již pomalu na ústupu. Pravdou je, že jehličnany na podzim neopadávají a není nutné pod nimi tedy hrabat listí. Na druhou stranu ale mění pH půdy, na které je potom problém cokoliv pěstovat. Také chybí přirozený zdroj humusu v podobě spadaného zetlelého listí. Zahrada založená výhradně na jehličnanech se tedy již postupně stává pasé. Ideální je kombinace listnáčů a jehličnanů doplněná o ovocné stromy a květinové záhony.

Kam s ním?

Dejte si ale pozor na umístění jednotlivých prvků zahrady a přizpůsobte je stávající dispozici. Například do blízkosti vzrostlých listnatých strom rozhodně není vhodné umísťovat zahradní jezírko, jemuž by škodilo jak listí padající ze stromů, tak jejich mohutné kořeny. Řešit díru v jezírkové fólii vzniklou v důsledku prorůstání kořenů nechce nikdo.