Jak si doma naplánovat rozmístění LED osvětlení

Přišel čas, kdy z nějakého důvodu uvažujete o novém rozmístění světel v domácnosti? Třeba stavíte nový dům nebo rekonstruujete byt, staré osvětlení vám už nevyhovuje a chcete s tím něco udělat. Jak a čím začít? Jak spočítat množství světla a jaká pořídit svítidla, abyste si neničili oči a abyste nebyli v depresi ze špatného počasí?

Obrázek: Světlo v místnosti ovlivňuje naši náladu.

Dnes se v domácnosti využívá více svítidel než dřív a LED osvětlení vám poskytne světelný komfort ke všem činnostem a zároveň vysokou úsporu elektrické energie. Navíc mají LED svítidla ještě celou řadu dalších funkcí, třeba stmívání, změna barvy, dálkové ovládání.

Každá místnost má svá specifika

Vhodné umístění světel má velký vliv na naše naladění a proudění pozitivní energie. Důležité je, aby světla nebylo málo, ale ani moc. V každém případě by mělo u stropu viset nějaké centrální svítidlo, třeba lustr nebo stropní svítidlo, které by měly doplňovat bodová světla, lampičky, LED pásky atd.

Velikost pokoje a počet lumenů

Abyste vypočítali potřebné množství světla pro konkrétní místnost, musíte znát velikost prostoru a počet lumenů. Místo wattů najdeme dnes na krabičce žárovky údaj světelný tok v lumenech.

Pokud si nevíte rady, odborníci spočítali doporučené údaje za vás a najdete je v normách. Intenzita osvětlení se udává v luxech.

Potřebná intenzita světla

Podle ČSN v konkrétních místnostech má být intenzita světla v luxech:

  • 500 lx – kuchyňská linka
  • 300 lx – čtení, dětský pokoj, herna, kancelář
  • 200 lx – spíž, šatna, koupelna, toaleta, jídelna
  • 150 lx – schodiště, předsíň se zrcadly, garáž s dílnou
  • 100 lx – komunikační prostory, chodby, skladiště
  • 75 lx – parkovací prostor a garáž
  • 50 lx – sklepy

Jak vybrat správnou barvu světla

Domů si vždy vybírejte LED žárovky, které vydávají spíše teplé světlo. Jsou mnohem lepší než studené bílé zářivky. Subjektivně se nejčastěji barva světla označuje třemi odstíny: teplá bílá, denní neboli neutrální bílá a studená bílá.

Teplá bílá barva se blíží přirozenému světlu, jaké vydává svíčka nebo oheň. Vyvolává příjemnou náladu a lidé se v něm zdají hezčí. Asi vás už napadá, že vhodné umístění je tam, kde odpočíváte – obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, koupelna.

Bílá barva se blíží dennímu světlu a hodí se pro základní osvětlení hlavně tam, kde pracujete. Tuto barvu si vyberte do pracovny a do kuchyně. Studená bílá barva se zdá být zbarvená do modra a takové světlo působí méně příjemně a může mít i negativní účinky na oči. Ale na druhou stranu podporuje soustředění a produktivitu práce, takže se hodí do pracovny.

Obrázek: Práci dobře osvítí LED lampy

Před tím, než si LED světla pořídíte, jejich barvu a intenzitu vyzkoušejte, nechte je na sebe působit, jak se s nimi budete cítit. Všimli jste si, že barva světla mění odstíny barev na stěnách a nábytku, že se mění vaše celkové rozpoložení?

Osvětlení kuchyně

Kuchyň se srdcem domova, kde se pracuje i relaxuje, a protože tady trávíte spoustu času, musíte si vybrat optimální osvětlení. Už nestačí jenom to, že tam bylo kdysi jedno hlavní světlo. Dnes chceme mít doma pohodu, i světelnou.

Do kuchyně volíme vyšší svítivost, barva světla může být denní nebo studená, která je ideální pro pracovní prostředí. Všem kuchyním je společné, že centrální světlo je většinou umístěné nad stolem, protože zajistí dostatek světla a prosvětlí místnost jako celek a zároveň stolovníci dobře uvidí na pokrm, který voní před nimi. Lustr do kuchyně může být i zajímavým designovým kouskem.

Dalším důležitým místem, které je potřeba v kuchyni osvětlit, je kuchyňská linka, kde je nutné dobře vidět na přípravu jídla. V poslední době se do těchto míst dávají LED bodovky a LED pásky. Můžete je přichytit podle potřeby samolepicí páskou i do míst, kam se jiné světlo nevejde.

Světlo do obývacího pokoje

Obývací pokoj je druhá nejfrekventovanější místnost, kde se u různých činností schází nejen rodina, ale i přátelé a známí. Osvětlení do obývacího pokoje od vás vyžaduje větší kreativitu, aby působilo příjemným dojmem a aby bylo světla dost na všechno, co děláte. Základem je opět hlavní centrální svítidlo. Pozor na to, aby těžký lustr nevisel přímo nad sedací soupravou.

Další světla rozmístíte podle toho, co ve vašem vlastním obýváku děláte. Rádi si čtete? Pak potřebujete vhodnou lampičku na čtení. Sledujete televizní programy? Pak nezapomeňte na osvětlení za televizi. Máte krásné obrazy, kterými se chcete chlubit? Nechte si instalovat třeba LED bodovky, které na umělecká díla návštěvníky upozorní a umožní jim obdivovat jejich krásu.

Nepodceňte osvětlení v dětském pokoji

Dětský pokoj se může stát nejtěžším oříškem z několika důvodů. Děti rostou, mění se jejich potřeby a přesouvají se v průběhu času na jiná místa, třeba od hraní na koberci k psacímu stolu. Děti jsou průzkumníci a všetečky, takže musíte také dbát na jejich bezpečnost. Z toho vyplývá, že nestačí jenom nakoupit svítidla s dětskými motivy, ale musí se to zároveň dobře promyslet a vyzkoušet, zda dítěti nebude svítit přímo do očí, zda nehrozí úraz atd.

Stejně jako v předchozích místnostech by i tady mělo být centrální světlo, lustr nebo bodovky. Doplňková světla pak podle aktuální potřeby – LED lampička u postele, lampa na čtení a skládání stavebnic na psacím stole, světlo u skříněk.

Intimní osvětlení ložnice

Ložnice je místnost méně frekventovaná, je to místo odpočinku, kde nepotřebujete tak intenzivní světlo. Volte sem teplejší barvu světla a nižší svítivost. Často to v ložnici vychází tak, že hlavní lustr bývá umístěn nad postelí. Nezapomeňte proto na bezpečnost. Pokud si v posteli rádi čtete, pořiďte si LED lampičku na noční stolek.

Tipy a doporučení

Pokud si netroufáte na instalaci nového osvětlení, obraťte se na odborníka. Při nákupu svítidel a žárovek najednou budete mít jednotný design a také záruku na žárovky.