Jak si vybrat židle do kuchyně?

Může se to zdát banální, ale vybrat dobrou židli do domácnosti není jen tak, zvlášť pokud očekáváte, že vám židle vydrží desítky let a bude pořád vypadat jako nová. Víte, na co byste si při výběru židle měli dát pozor?

Židlí do domácnosti potřebujete určitě více, jiná židle se hodí do pracovny k počítači, jinou budete potřebovat k dětskému stolu, jinou pro venkovní posezení a jiná se hodí do kuchyně či jídelny k jídelnímu stolu. Právě na výběr židle do kuchyně či jídelny se v tomto článku zaměříme.

Na židlích v jídelně nebo kuchyni obvykle nesedí lidé pouze při jídle. Jídelní stůl se v mnoha rodinách stává místem, kde se potkávají návštěvy nebo se s dětmi píší úkoly nebo řeší problémy, a proto je třeba vybrat židle nejen hezké, ale také pohodlné. Co všechno při výběru židle do kuchyně zvážit?

Materiály a typy židlí

Vybírat samozřejmě můžete z mnoha materiálů a typů židlí. Roli hraje samozřejmě estetika, ale také zdravé sezení. Na trhu jsou k dostání například:

  • dřevěné židle – masivní i lamelové
  • židle s kovovou konstrukcí
  • plastové židle
  • čalouněné židle

a další

Dřevěné jídelní židle jsou jedny z nejrozšířenějších, pokud se rozhodne právě pro ně, doporučujeme vybírat židle stabilnější a ty z masivního dřeva, které jsou sice dražší, ale mají velmi dlouhou životnost. Podobně jsou na tom z hlediska životnosti i židle kovové, naopak plastové židle jsou obvykle levnější a také méně trvanlivou variantou.

Oblíbené jsou také čalouněné židle, které bývají nejpohodlnější variantou pro sezení. Vybírat můžete z látkových, kožených či koženkových potahů. V tomto případě však nezapomeňte na to, že o čalounění je třeba také náležitě pečovat.

Co se týče typu židlí, jejich tvaru a provedení záleží jen na vás, na vašem osobním vkusu a také stylu bydlení, v kterém žijete. Co se týče stability, nejlépe na tom jsou židle se spoji mezi nohama židle.

Rozhodujte se podle prostoru

Velkou roli při výběru jídelních stolů a židlí by měl hrát také prostor. Každá domácnost má jinak velkou kuchyň a jídelnu, někteří mají tyto dvě místnosti spojené v jednu, jiní oddělené. Pamatujte na to, že v místnosti by i po umístění jídelního stolu měl zůstat prostor na odsunutí židlí, a to asi 1 m od stěn nebo dalších předmětů.

Pokud potřebujete židle umístit do malého prostoru, vybírejte židle spíše drobnější konstrukce, bez opěrek a s nižším opěradlem. Naopak pokud vaše jídelní zóna poskytuje dostatek místa, můžete sáhnout po větších, bytelných židlích s područkami pod ruce.

TIP: Víte jak na správný výběr kuchyně?

Parametry židle

Ať už jste milovníky čísel či nikoliv, rozměry židle by vás měly zajímat. Výška sedací plochy by se měla nacházet ve výšce něco málo pod kolenem, aby nohy člověka při sezení svíraly pravý úhel se sedadlem. Obvykle se sedadla tedy nachází ve výšce 420-480 mm od podlahy.

Dobré je si také vyměřit výšku sedadla židle tak, aby při sezení člověk stehny nevrážel do spodního okraje stolu, který by ho mohl při delším sezení také nepříjemně tlačit do nohou.

Zaměřte se také na opěradlo židle, pro pohodlné sezení je dobré vybírat židle s mírným zaoblením, které vašim zádům bude vyhovovat lépe než zcela rovné opěradlo. Pojí se s tím také výška tohoto opěradla. Opěradlo umístěné výše umožňuje lepší držení zad.

Důležitým parametrem židle je také její hmotnostní limit, který byste neměli překračovat.

Barevné ladění židlí

Kromě materiálu, typu, tvaru a velikosti židle by pozadu neměla zůstávat ani jejich barva a styl. Židle totiž stejně jako ostatní kusy nábytku mohou při vhodné volbě zútulnit vaše bydlení.

Židle by se měly především hodit barevně ke stolu, u kterého jsou umístěny. Často se proto vyplatí kupovat židle a jídelní stůl jako set, protože tak předejdete problémům jako je například nevhodně zvolený odstín dřeva židlí.

Celkově by však židle měly zapadnout i do stylu interiéru. Vybírejte proto tak, aby vše celkově ladilo. Pokud máte zařízenou kuchyň ve skandinávském stylu, vyplatí se pořídit i židle z přírodních materiálů nebo kovu. Pokud vaše kuchyň hraje barvami, nemusíte se bát ani barevných potahů nebo kvalitních plastových židlí.

TIP: Pro větší pohodlí i estetiku můžete na židle upevnit různě barevné sedáky.

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz


Kuchyňský nábytek musí být z kvalitního dřeva aby odolalo vlhosti v kuchyni při vaření.