Jak vybrat správný rozměr ubrusu, aby byl výsledný perfektní?

Stůl bez ubrusu je jako auto bez stylového laku. Svému účelu sice poslouží, ale podvědomě cítíte, že to není ono. Jenomže stejně jako v případě automobilu si musíte i v kuchyni ohlídat, abyste nepřestřelili hranice dobrého vkusu, jinak vás budou z výsledku vašeho snažení leda tak bolet oči. A protože do vaší domácnosti nevidíme, a nemůžeme vám proto objektivně poradit s výběrem motivu, alespoň vám prozradíme, jak se poprat s rozměry ubrusu.

Stůl můžete zahalit celý, nebo ho zakrýt jen zčásti

Folklórem tradičně zařízených českých domácností je stůl, jehož deska je ubrusem zahalena úplně celá. Pro tento styl zdobení je typické, že ubrus přesahuje přes okraje. Pokud vám dané řešení imponuje, potěší vás, že v podstatě neexistuje žádné pravidlo, které by jasně definovalo velikost přesahu textilie.

Nejdelší přesah mají rautové stoly – u nich ubrusy sahají až na zem. V běžné domácnosti se z praktických důvodů přikláníme k mnohem kratšímu přesahu – ideální délka se pohybuje v rozmezí 15-20 cm. Kratší nedoporučujeme, nevypadá to hezky.

Důležité je, aby byl přesah stejný po celém obvodu stolu. V praxi to znamená, že musíte k rozměru desky připočítat délku přesahu dvakrát. Takže pokud se rozhodnete patnácticentimetrový přesah u desky o rozměrech 120×80 cm, budete potřebovat ubrus o velikosti 150×110 cm.

Při volbě přesahu nezapomeňte zohlednit výšku židlí. Příliš dlouhý ubrus by vám mohl při sezení překážet. Pokud se ve vaší kuchyni skví stůl s nestandardními rozměry, obraťte se na někoho, kdo vyrábí ubrusy na stůl na míru.

Znáte běhouny a naprony?

Ubrusy, které zakrývají celý stůl, máme za sebou. Existují však i další druhy ubrusů – běhouny a naprony. V obou případech jde o dekorativní ubrusy, jež zakrývají desku jídelního stolu jen zčásti.

Naprony mají obvykle čtvercový tvar a rozměry 80×80 cm nebo 100×100 cm a pokládají se na hlavní ubrus, ale i samostatně.

Běhouny neboli středové ubrusy se – jak už napovídá jejich název – pokládají do středu stolu, a proto desku z estetických důvodů přesahují. Obecně se doporučuje, aby běhoun nezabíral více než třetinu plochy stolu a přesahoval ji o cca 15 cm.

A kde se po moderních ubrusech poohlédnout? Nová životní kapitola vašeho jídelního stolu se může začít psát na yourhomestory.cz.