Luxusní venkovní stínění aneb Co volí nároční zákazníci?

Nenechte se zmást nadpisem, přízvisko „luxusní“ ještě nemusí znamenat finančně nedostupné. V případě stínících systémů, které vám představíme v tomto článku, naopak počítejte s perfektním poměrem ceny a užitných vlastností. A že si venkovní žaluzie a rolety vybírá náročná klientela? Není jediný důvod, proč byte se do jejích řad nemohli přidat i vy. Až poznáte benefity exteriérových stínících systémů, budete u vytržení. Kromě toho, že skvěle vypadají, předčí tradiční – tedy interiérovou – stínící techniku snad ve všech ohledech.

Venkovní stínění jako exkluzivní stavební prvek

Nic proti klasice. Interiérové žaluzie ani rolety neurazí, a v případě vhodně zvolené barvy a materiálu mohou mít šmrnc velmi dobře doplňovat celkový look daného bydlení. Ale co když od stínící techniky vyžadujete mnohem více? Při pohledu na rodinné domy opatřené venkovními žaluziemi či roletami musí být každému jasné, že „tohle“ je úplně jiný level. Jaké jsou výhody a rozdíly mezi jednotlivými typy stínění?

Proč jsou venkovní žaluzie TOP?

Na první pohled poutají vyladěným designem, ale nabízí i další důvody, proč rozbít prasátko a investovat do nich? Odpověď zní ano, venkovní žaluzie nabízí vysokou úroveň stínění a zároveň fungují jako nástroj pro efektivní termoregulaci domu. Vše pěkně popořádku.

Lamely a vodící lišty venkovních žaluzií přesahují přes celou světlost okenního rámu a v uzavřeném stavu díky tomu nepropouští světlo ani po okrajích skleněných ploch. Jeden ze zásadních rozdílů mezi interiérovými a exteriérovými žaluziemi tedy tkví v efektivitě stínění. Úrovně venkovních žaluzií nemohou ty vnitřní nikdy dosáhnout. Některé typy dokonce umožňují tzv. blackout efekt neboli úplně zatemnění. Obyvatelé si tak mohou vybrat, jestli vpustí sluneční paprsky dovnitř v jejich plném rozsahu, nebo vytvoří uvnitř mírné či plné šero.

Pokud vás prvotřídní stínící efekt nepřesvědčil, mohla by to být úspora na vytápění. Vstupní investice je sice oproti vnitřní stínící technice o něco větší, ale v dlouhodobém časovém horizontu přináší venkovní žaluzie zajímavou úsporu na vytápění. Hliníkové lamely spolehlivě odráží sluneční paprsky a zabraňují nadměrnému přehřívání interiéru. Například na východní straně domu mohou snížit teplotu až o 9°C, čímž šetří náklady na klimatizaci a napomáhají k přirozené tepelné pohodě. V zimě zase brání nadměrnému úniku tepla ven z budovy.

Aby se vám snad výčet praktických výhod venkovních žaluzií nezdál příliš krátký, přidáme k nim další položky: především snížení hluku z exteriéru, které ocení každý, kdo bydlí v rušnější lokalitě. Za zmínku stojí také bezpečnostní faktor – stažené lamely stěžují přístup k oknům a mohou odradit potenciálního zloděje.

V čem se od venkovních žaluzií liší rolety?

Venkovní rolety slibují podobné výhody jako žaluzie – poskytují soukromí, mají slušné termoregulační vlastnosti a velmi dlouhou životnost, snadno se čistí, a navrch objektu přidávají na vzhledu. V některých ohledech se přesto od žaluzií liší způsobem stínění. Zatímco v případě žaluzií můžete lamely libovolně naklápět, u rolet jsou lamely pevně spojené. Je to nedostatek, nebo plus? Záleží na úhlu pohledu. Daná konstrukce roletám propůjčuje lepší zvukově i tepelně-izolační vlastnosti, a navíc z nich činí účinnější bezpečnostní prvek. V zásadě tedy volba závisí na tom, zda preferujete větší možnosti při regulaci intenzity světla, nebo naopak oceníte větší úsporu za teplo, efektivnější izolaci hluku a větší míru zabezpečení domácnosti.

Obě varianty venkovního stínění lze ovládat manuálně klikou nebo dálkovým ovládáním. K zajímavým doplňkům patří větrné čidlo, které systém uvede automaticky do provozu po překročení nastavené síly větru. Časový spínač se zase upotřebíte v době, kdy budete mimo domov.

Pokud vás venkovní stínění zaujalo a chcete se o něm dozvědět více, zeptejte se odborníků z Labona.cz. V ucelené nabídce najdete také vnitřní stínící systémy a bioklimatické hliníkové pergoly.