Zatímco někteří své automobily doslova milují, jiní je považují pouze za dopravní prostředek, který je dopraví z bodu A do bodu B. Vlastně ale nezáleží na tom, do jaké skupiny se řadíte vy, jedno je jisté – pokud chcete, aby vám auto dobře sloužilo, je potřeba se o něj starat a udržovat ho v dobrém stavu.
Údržby se nemusíte bát. I když může být někdy časově náročnější, s dobrým time management to zvládnete levou zadní. Nejedná se o žádné náročné úkony. Podívejte se společně s námi na tipy, jak na údržbu vozidla.
Základní údržba auta

V čem základní údržba auta spočívá? Mezi základní činnosti, které je třeba na autě provádět patří:
- Výměna oleje
- Péče o pneumatiky
- Péče o brzdy
- Kontrola motoru
- Péče o čistotu interiéru a exteriéru vozu
Někdy se stává, že lidé vlastnící garáž mají pocit, že jim dost starostí v péči o automobil odpadá. Ano, garáž sice může výrazně prodloužit životnost vašeho vozu, chrání ho například před korozí v zimních měsících a povětrnostními vlivy, přesto to ale bez důkladné péče nepůjde.
TIP: Chcete si pronajmou garáž? Na tyto skutečnosti si dávejte pozor.
Výměna oleje
Olej je pro vaše auto a hlavně pro motor velmi důležitý. Pokud výměnu oleje odkládáte, může se výrazně zkrátit životnost automobilu. Obecně se doporučuje kontrolovat hladinu oleje častěji než doporučují výrobci.
Doba, po které by se měl olej zkontrolovat a vyměnit se stanovuje těžce. Každé auto potřebuje tuto výměnu v jiném časovém intervalu. Obecně ale lze říct, že by kontrola a výměna měla vždy proběhnout maximálně po 15 000 najetých kilometrů.
Při výměně oleje nezapomeňte vyměnit i filtr. Stav filtru má vliv na čistotu maziva. Pokud funguje olejový filtr správně, mělo by být mazivo bez nežádoucích nečistot. Jeho výměna by měla probíhat vždy současně s olejem, tedy každých 15 000 km.
Na životnost oleje má vliv více faktorů, patří mezi ně:
- najeté kilometry
- styl jízdy
- délka obvykle ježděných tras
- typ převodového systému
- druh paliva
a další
Jak vyměnit olej?
Jak vyměnit olej? Důležité je zastavit na rovince, zatáhnout ruční brzdu a vypnout motor. Dál budete muset odšroubovat víčko olejové nádrže a následně povolit olejovou výpustní zátku, aby mohl vytéct veškerý starý olej.
Následně musí dojít k výměně olejového filtru za nový. S pomocí trychtýře potom nalijte do motoru nový olej. Hladinu oleje kontrolujte pomocí měrky.
Na konec vraťte zpět olejové víčko, nastartujte motor na pár minut, následně zase pomocí měrky zkontrolujte hladinu oleje. Nezapomeňte po sobě uklidit a bezpečně zlikvidovat vyjetý olej.
Péče o pneumatiky

Péče o pneumatiky není nijak zvlášť náročná. Je třeba čas od času jen přeměřit tlak v pneumatikách, jen tak mohou pneumatiky dobře sloužit. Optimální tlak většiny osobních automobilů se pohybuje okolo 2,3 baru. Přesné hodnoty pro váš vůz najdete buď u tankovací nádrže, nebo na dveřích u řidiče. Často se také liší hustota na přední a zadní karoserii, proto je vždy lepší před dopouštěním pneumatik hodnoty zkontrolovat.
Jak měřit tlak v pneumatikách?
Tlak v pneumatikách se kontroluje pomocí manometru, buď si můžete koupit vlastní, zajet na benzinku nebo navštívit autoservis.
Tlak v pneumatikách je důležité měřit za studena, nejlépe ještě předtím, než se vydáte na cestu. Musíte odšroubovat čepičku ventilku na pneumatice a přitlačit manometr. Na stupnici pak přečtěte naměřený tlak a porovnejte jej s ideální hodnotou.
Pokud je potřeba, pneumatiky dohustěte kompresorem. Následně tlak ještě jednou překontrolujte, vraťte čepičku ventilku zpět a stejný postup zopakujte na všech 4 pneumatikách.
Nezapomínejte také ve správný čas vyměnit letní pneu za zimní a naopak. Víte ale, kdy je nejlepší čas na přezutí pneumatik? Přezout na zimní pneumatiky je dokonce povinnost!
Péče o brzdy
Nezapomínejte zajímat se také o brzdy, protože na ty je potřeba se spolehnout při každé jízdě. Jakmile vaše brzdy vydávají zvláštní zvuky, navštivte autoservis a nechte je zkontrolovat.
Jak doplnit brzdovou kapalinu?
Doplnění brzdové kapaliny v případě potřeby není nijak složité. Stačí odšroubovat víčko nádržky a kapalinu dolít. Dejte však pozor na to, aby vám neukáplo na lak. Brzdová kapalina jej totiž může poleptat a vytvoří se tak ošklivé skvrny na laku.
Kontrola motoru
Auto jezdí díky funkčnímu motoru. I o něj musíte pečovat. Nevynechávejte výměnu vzduchového filtru, nezapomínejte pravidelně dolévat chladící kapalinu.
V případě, že vaše auto vydává zvláštní zvuky nebo se rozsvítily kontrolky, které označují závady, na které sami nestačíte, vaše další cesta by měla být směr autoservis.
Péče o čistotu interiéru a exteriéru vozu
Péče o čistotu vašeho auto, ať už uvnitř nebo zvenčí, nemá efekt na funkčnost vozidla. Přesto se určitě vyplatí auto pravidelně uklízet a čistit, aby působilo dobrým, čistým dojmem. I vám se v takovém autě bude jistě lépe jezdit.
TIP: Aplikujte na svoje auto dodatečné reflexní prvky pro zvýšení bezpečnosti.
Pravidelná péče o osobní automobil by měla zahrnovat pravidelnou návštěvu myčky, mytí oken a například voskování vozidla. Co se týče interiéru, je třeba auto pravidelně luxovat a využívat různých přípravků pro čištění palubové desky nebo sedaček.
Auto bychom takovým způsobem měli čistit přibližně každých 14 dní až 3 týdny.
Další tipy pro údržbu vozidla
- Nezapomínejte dodržovat intervaly návštěv v servisu
- I sami kontrolujte provozní kapaliny, nespoléhejte se pouze na kontroly v autoservisu
- Zkontrolujte funkci vašich světel, popř. vyměňte žárovky a seřiďte světla
- Pokud v autě cítíte zápach, je na čase vyčistit také klimatizaci
- Vyměňujte stěrače podle potřeby
Závěr
Pokud chcete, aby vám vaše auto sloužilo řádku let, je třeba mu věnovat důkladnou péči, alespoň tu základní. S autem se samozřejmě vydávejte na pravidelné prohlídky do autoservisu.
Existuje ale i řada dalších úkonů, které můžete na svém voze zkontrolovat hravě i vy sami. Patří mezi ně například výměna provozních kapalin nebo péče o čistotu uvnitř i venku. Auto můžete také vylepšit některými reflexními prvky. Díky reflexním prvkům vás pravděpodobně čeká bezpečnější cesta a šťastně najeté kilometry.
Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz