Jak postavit domácí saunu a co vás to bude stát

Postavit domácí saunu není raketová věda. Takže pokud máte k dispozici dílnu, správné nástroje, čas a chuť, pusťte se do toho. My vám prozradíme, co vás při stavbě sauny čeká a na co byste si měli dát pozor.

Rozhodněte se, jakou saunu plánujete a kde bude

Sauna v interiéru má nižší náklady na provoz a je jednodušší i její stavba. Venkovní sauna je o něco náročnější a bude cenově dražší. Na druhou stranu, saunování venku v přírodě se vám bude líbit a pěkná sauna se může stát ozdobou vaší zahrady.

Je velký rozdíl, zda plánujete saunu samostatně stojící nebo vás láká sauna vestavěná. Ta může být umístěná do výklenku, místnosti nebo rohu a je z ní často vidět jen přední strana. U saunové kabiny v prostoru musíte počítat s vnějším obkladem celé sauny.

Stavební připravenost pro finskou saunu

Přípravu místa, kde bude sauna umístěná, rozhodně nepodceňujte. Stavba sauny pak půjde hladce, jako na drátkách.

Finská sauna potřebuje pro bezpečný provoz cirkulaci vzduchu, tj. zajištění přívodu čerstvého vzduchu. Pevná, nejlépe keramická a nehořlavá podlaha je základ.

Elektroinstalaci si nechte udělat od profesionálů. Pro malou saunu bude stačit přívod a jištění 1x 16 A, pro větší už musíte počítat s 3x 16 A nebo více.

Výběr dřeva do sauny

Bez vůně dřeva by nebyla sauna saunou. Požadované mikroklima v sauně vzniká právě díky správně zvolenému druhu dřeva. Nejlevněji vychází severský smrk, luxusní sauny se neobejdou bez cedru.

Aktuální trend jsou přepalovaná kartáčovaná dřeva, například olše nebo abachi. Vypadají opravdu skvěle a mají výborné vlastnosti a trvanlivost.

Dřevo do sauny vybírejte pečlivě. A nezapomeňte na izolaci a správnou volbu kotvícího materiálu.

To máte: saunová kamna, dveře do sauny, světlo…

Kamna do sauny se v dnešní době používají téměř výhradně elektrická. Optimální výkon saunového topidla spočítáte tak, že na 1 m3 prostoru použijte 1 kW výkonu kamen.

Nejlevnější saunová kamna pořídíte již od 5 000 Kč, standardní saunová regulace vyjde na cca 10 000 Kč.

Dveře do sauny se nevyplatí vyrábět – pořiďte si již hotové. Na výběr máte od dřevěných až po plně prosklené.

Pozor si dejte na otevírání: to musí být magnetické. Dveře do sauny se vždy musí z bezpečnostních důvodů otevírat směrem ven a nesmí být na kliku. Kdyby se vám udělalo během saunování nevolno, musí jít dveře snadno otevřít.

Další příslušenství pro sauny můžete vybírat na specializovaném e-shopu prowellness.cz a pro inspiraci můžete zajít do saunového showroomu v Praze Uhříněvsi. Čeká tam na vás spousta saun a infrasaun, včetně venkovní sauny pro více než deset lidí.

www.saunasystem.cz