Nejvytíženější místo kuchyně volte s rozmyslem

Materiálů, ze kterých se vyrábí kuchyňské desky, je poměrně mnoho a každý z nich má svá pro i proti. Zdaleka nejlevnější a nejrozšířenější variantou je laminátová kuchyňská deska. Kromě nízké ceny je její výhodou široký výběr barev a stylů. Avšak musíte počítat s náchylností k mechanickému poškození a také s možným nabobtnáním desky při vniknutí vody (např. při nekvalitním zpracování spojů). Desku oproti jiným materiálům nelze přebrousit a musí se celá vyměnit.

Další možností je dřevěná deska, která se však bez pravidelné péče rychle opotřebí. Desku z masivu musíte několikrát ročně ošetřovat speciálním olejem, jelikož často vysychá, a to zejména v místech, která jsou blízko sporáku či dřezu. Po čase je také náchylná k tvorbě skvrn a map od tekutin. Ty lze přebrousit, ale je to již starost navíc. 

Luxusní variantu představuje nerezová deska, která je velice moderní a krásná, ale její pořizovací cena je vysoká a používá se spíše v restauračních provozech. Nerezová deska je odolná proti vysokým teplotám, hygienická, ale zároveň je téměř nemožné udržet nerez stále lesklý. Obdobně luxusní variantou je keramická kuchyňská deska, která má sice velice vysokou teplotní odolnost, ale obecně je velmi křehká a po nárazu může prasknout.

Oblíbeným materiálem pro výrobu kuchyňských desek je přírodní kámen, který se díky své jedinečnosti dostal do nejedné domácnosti. Nevýhodou přírodního kamene je jeho vysoká pórovitost, která způsobuje vsakování tekutiny do materiálu a vznikají tak velmi odolné skvrny. Proto se doporučuje pravidelná impregnace. Problém s pórovitostí může vyřešit tzv. umělý kámen, akrylát, který je ale oproti přírodnímu kameni měkčí, navíc působí „plastovým“ dojmem a snadno se poškrábe.

Pokud se však kamene nechcete vzdát, zvolte tvrzený kámen. Ten je nejen velmi pevný a odolný proti mechanickému poškození, ale také nenasákavý. Neulpívají na něm nečistoty, velmi snadno se čistí, a pokud vám na desku upadne těžký hrnec, nic se s ní nestane. Navíc je na první pohled od přírodního kamene k nerozeznání. 

Popiska k fotografii: 

Brána do okrové fantazie

Trendy mluví o šedých odstínech, městském stylu, znacích urbanismu a jednoduchosti. Do této interiérové hry nyní vstupuje nový hrdina – tvrzený kámen Decore Ocra od Technistone. Jeho odvážný okrový nádech struktury s šedavým podkladem je nezaměnitelný, nevšední, proniká do niter duší a promlouvá k nim. Kýženou pozornost si získá jak v atypických kuchyních, tak i v osobitých pracovnách a v otevřených halách. Tak výrazný a přeci nenápadný. Technistone,