Víte, jak vychovávat dítě, aby bylo přirozeně vedeno k sebeúctě a zodpovědnosti?

Naše děti jsou naše budoucnost. Přináší nám mnoho radostí, ale také starostí. S faktem, že je jejich výchova pouze na nás, a že my můžeme ovlivnit to, jaký člověk z našeho drobečka jednou vyroste, přichází obavy. Neexistuje dokonalý a 100% návod na to, jak vychovávat dítě, protože každý má jinou osobnost a podstatu, ale i tak vám můžeme dát pár rad, které se osvědčily.

Jděte příkladem

Říká se: jaký rodič, takové dítě. 

Samozřejmě se nemůžeme tohohle pravidla držet zuby nehty, ale něco na tom bude. Pokud budete spokojeni, budete mít harmonický vztah, starosti z práce si nebudete nosit domů a nebudete své špatné pocity přenášet na své dítě, máte napůl vyhráno. 

Je jasné, že všechno nejde vždy splnit. Různé okolnosti, si žádají různá řešení. Ale pokuste se, aby se vaše starosti neodrážely na vašem dítěti a na vztahu s ním. Člověk by měl mít rád především sám sebe a o to víc lásky potom dokáže i rozdávat. Dítě, především v útlejším věku, funguje jako zrcadlo, co uděláte vy, pokusí se udělat taky. Buďte pro své dítě vzor.

Neházejte ručník do ringu a buďte pro své dítě ochráncem a naslouchejte

Nikdo není dokonalý, ani my, ani naše děti. Především u děti platí, že se neustále učí. Je důležité, abyste vaše dítě přijali takové, jaké je. Ať už je v čemkoliv odlišené, mělo by vědět, že vy ho takového přijímáte. Podpořit ho v tom co dělá, co má rádo a jaké je, je to nejdůležitější. Aby dítě bylo šťastné, musí vědět, že má doma to nejlepší zázemí, že se vám může s čímkoliv svěřit a vy ho neodsoudíte, protože jako rodič budete vždy na jeho straně.

Ovládání emocí je těžké v každém věku. Ale je potřeba, abyste vaše dítě už od malička naučili s emocemi pracovat. K tomu je znovu potřeba již zmíněné zázemí, jakási zóna bezpečí, kde můžete mluvit o čemkoliv a všechny pocity nahlas probírat. Nesnažte se potlačit pláč, pomocí něho totiž filtrujeme různé emoce a pomáhá nám to se uvolnit. 

Nezapomeňte také na pořádnou dávku smíchu, protože ten je sám o sobě lékem pro duši. Je důležité si s dětmi hrát, ať už společně skáčete na trampolíně, závodíte s elektrickými autíčky nebo si hrajete s domečkem pro panenky, hlavně si hrajte a smějte se.

Neaplikujte výchovu zločin a trest

Je ověřené, že přísná disciplína a trestání dítěte nefunguje. Mnohdy všechno naopak zhorší. Jestliže chcete, aby vaše dítě mělo nějakou disciplínu a určitý řád v životě, snažte se na to jít chytře a nebýt na něj příliš přísní. Dítě netrestejte, ale vytvořte mu pevně dané hranice a veďte ho laskavým způsobem. Snažte se být empatičtí k jejich pocitům, náladám a chování. 

Během konfliktu lidé říkají věci, které tak doopravdy nemyslí. To platí obzvláště pro děti, kteřé ještě nejsou tolik obrněni životem jako vy. Když dojde na konflikt, buďte klidní, nerozčilujte se a o všem se snažte mluvit. Pokud vám dítě řekne něco, co vás raní, pokuste se nebrat si to tak osobně, vy sami víte, že to určitě není pravda a jen se snaží pracovat s vlastními emocemi.

Každé dítě je jiné, ale pokud budete ohleduplní, tolerantní a empatičtí, výchovu určitě zvládnete. Buďte hlavně sami sebou. Sdílejte s dětmi svou lásku, společně mluvte o svých pocitech a emocích.