Odpovědi na nejpalčivější otázky ohledně malování

Perfektní domov si o dokonalou výmalbu doslova žádá, ale jak na ni, když s malováním nemáte valné zkušenosti a váš poslední pokus dopadl katastrofálně? Buďte v klidu. Možná jste jen udělali některou ze „školáckých“ chyb – a těm se můžete v budoucnu vyvarovat. Přečtěte si následující tipy a bude vám hned jasnější, jak se vypořádat s nejzákeřnějšími překážkami.

Jak malovat?

Jednoduchá otázka, na kterou však spousta nezkušených malířů nedokáže správně odpovědět. Pokud chcete dosáhnout výsledku, na který budete patřičně hrdí, rozhodně nebude stačit, abyste vzali do ruky štětku či váleček a libovolným způsobem na stěnu nanesli nátěr. Malíři Brno z řemeslnického cechu Ekomplex upozorňují, že dodržení správného řemeslného postupu je naprosto stěžejní: vždy malujte po směru hodinových ručiček a z rohu.

Začněte stropem, a až poté se přesuňte na stěny. Vůbec prvním krokem je malování detailů štětcem (např. oblasti kolem vypínačů, hrany a přechody), následují velké plochy, které natřete válečkem.

Kolik vrstev nátěru bude třeba?

V zásadě záleží na tom, jaký odstín aplikujete na původní výmalbu. V případě podobných tónů by mohla stačit jediná vrstva, jinak počítejte se dvěma nátěry. Mezi vrstvami pak nezapomeňte na dostatečně dlouhou pauzu, během které první nátěr zaschne. V závislosti na typu nátěrové hmoty a vnějším podmínkám byste měli počkat cca 2-8 hodin.

Jak se vyhnout šmouhám?

Šmouhy neboli „kocouři“ rozhodně nejsou vítanými jevy, ale čas od času s nimi zápasí i zkušenější malíř. Malíři Praha z Ekomplexu proto důrazně doporučují aplikaci penetračního nátěru. Díky němu bude plocha stejnorodá – bez nežádoucích defektů. Klíčové je, aby penetrace zcela vsákla do podkladu, což může v některých případech (např. u nových minerálních omítek) trvat až několik týdnů.