Nejčastější chyby při výběru dřevěných podlah

Koupi nového vybavení do domácnosti je vždy potřeba promyslet. Roli zde nehraje pouze cena a vzhled, ale také další individuální náležitosti, které se vám při jejich zanedbání mohou vymstít. To samé platí právě i u dřevěných podlah. Co byste měli promyslet (nejen) při jejich výběru, aby vám nezůstaly oči pro pláč?

Dřevo a podlahové vytápění – ano nebo ne

Podlahové vytápění v poslední době velmi oblíbené, a tak není překvapením, pokud ho zvažujete i vy. Samozřejmě je ale vždy nutné se zamyslet nad tím, zda je pro ně vhodný vámi vybraný materiál podlahy. Jak je to v případě dřevěné podlahy?

Dřevěná podlaha dobře zadržuje teplo

Dřevo patří k nejlepším materiálům na podlahové vytápění. Nahřívá se sice déle než dlažba, ale zato také mnohem déle teplo zadržuje, a to dokonce i několik hodin po vypnutí topení. Pokud chcete využít dřevěnou podlahu k vytápění, vyberte si dvouvrstvou nebo třívrstvou. Vyhněte se pak dřevinám jako je javor, buk, bambus, jatoba, kempas či tigerwood.

Na co si dát pozor

Pokud máte na výběr, upřednostněte teplovodní podlahové vytápění před elektrickým. Podlaha se tak díky pomalejšímu nástupu tepla zahřívá postupně a nezažívá takový šok právě jako při elektrickém vytápění.

Teplovodní vytápění je vhodné zalít minimálně 3 centimetry hmoty, přičemž po samotném zalití by měl proběhnout topný cyklus. Podlahu je nutné přilepit trvale elastickým lepidlem, a to z důvodu zajištění flexibilní diletace při změnách teplot. Elastické lepidlo se tak vždy pohne s podlahou a neodtrhne se od podkladu.

Detaily dělají celek

Častou chybou je opomíjení zdánlivě drobných detailů, které ale hrají velkou roli ve výsledném vzhledu a funkčnosti podlahy.

Přechodové profily mezi dřevem a jiným materiálem

Pokud se chcete vyvarovat přechodové liště, je důležité si předem určit finální výšku podlahy. Například u podlahy se sílou 14 milimetrů je nutné přičíst 2 milimetry lepidla, takže celková výška dosáhne 16 milimetrů. Na tuto finální výšku nezapomínejte ani v dalších místnostech, kde je na ni podlahu potřeba dorovnat.

Tip: Pokud toužíte po originálním a stylovém přechodu, společnost Empiri nabízí na přesný dořez moderní prvek hexagonové dlažby, která nepravidelně zasahuje do dřevěné podlahy.

Jak je to s lištami okolo stěn?

Klasické lišty s výškou 4-6 centimetrů jsou vhodné pouze pokud máte rovné zdi. V případě zdí křivých je lepší, když se rozhodnete pro menší lištu o výšce 4 centimetry. Ta nerovnosti lépe okopíruje a vy ji tak nebudete muset tolik akrylovat.

Trendem jsou ale dnes spíše lišty zapuštěné v omítce. Pokud se do nich ovšem chcete pustit, počítejte s perfektní přípravou. Vždy záleží na možnostech stavby a stejně jako u přechodových profilů nesmíte zapomenout na sílu podlahy a lepidla.

Foto: extra široká podlahová prkna od Empiri

Šikovnost řemeslníka

Hlavní roli při správném provedení detailů hraje vždy šikovnost řemeslníka. Ten by vám měl být schopen odpovědět na všechny vaše dotazy a ukázat vám možná řešení.

Nezapomeňte na údržbu

Pokud vám do oka padla právě dřevěná podlaha, nesmíte zapomenout ani na její vhodnou údržbu, která zajistí dlouhou životnost a funkčnost.

Vliv vlhkosti a teploty

Myslete na to, že dřevo je přírodní materiál, který reaguje na změny okolního prostředí, především na vlhkost a teplotu. Neprospívá mu ani jeden z extrémů, tedy ani vlhkost nízká, ani vysoká. Při nízké vlhkosti, která hrozí především v zimních měsících, dochází k sesychání a tvorbě trhlinek mezi jednotlivými lamelami. Vhodné je udržovat relativní vlhkost vzduchu mezi 40 a 60 % a teplotu mezi 15 a 25 °C.

Jak podlahu správně udržovat

Podlahu můžete bez obav vytírat dobře vyždímaným hadrem. Parkety je vhodné přibližně jednou či dvakrát ročně ošetřit přípravkem NAPLANA, který doplní olej a vytvoří na povrchu tenký ochranný film. Tím se prodlužuje životnost povrchové úpravy.

Při běžném čištění olejových podlah přidávejte do vody speciální přípravek k odstranění nečistot. V žádném případě ale nikdy nepoužívejte běžné saponátové přípravky. O tom pravém pro vaše podlahy je vhodné se poradit se svým dodavatelem.

Nezapomínejte ani na možné poškrábání, kterému zabráníte tím, že podlepíte nohy stolů, židlí a skříní. Škrábance může způsobit také písek nebo drobné kamínky.

Dřevo mění vlivem UV záření barvu, a proto je také vhodné, pokud vždy přibližně po roce přemístíte koberce a předložky. Zabránit barevně odlišným místům můžete také použitím stojánků na květináče, které by neměly stát přímo na podlaze.

Žádný povrch není věčný…

Časem se nevyhnete broušení parket, které je nedílnou součástí dlouhodobé péče o podlahy. Vrátíte jim tak lesk a obranyschopnost před ztrátou pevnosti a mechanickým poškozením. Renovaci parket byste ale v žádném případě neměli provádět sami, pokud nejste proškoleni. Je při ní totiž nutná velká manuální zručnost a přesnost, ale také potřebné vybavení. Investice do služeb profesionálů se vám tak velmi vyplatí.