Optimální zařízení malého bytu: triky pro efektivní využití prostoru

Při zařizování malého bytu nastává často problém s místem. Jak postupovat, aby se vám do něj vešlo vše, co potřebujete, a celý prostor zároveň hezky vypadal? O spojení maximální funkčnosti a estetiky je následující článek.

Sáhněte po multifunkčních kouscích

Méně prostoru nemusí znamenat nižší komfort či nedostatek místa pro odkládání věcí. Problém s menším počtem metrů čtverečních vám pomůže vyřešit multifunkční nábytek. Při nákupu se proto zaměřte na postele, sedačky a lavice s úložným prostorem.

Sáhnout můžete také po výklopné posteli, která se přes den stane součástí stěny, v dětském pokoji ušetří místo patrová postel nebo postel s výsuvným lůžkem. V obývacím pokoji vám může posloužit rozkládací sedačka. Prostor vám pomohou ušetřit i multifunkční spotřebiče, například horkovzdušná trouba s grilem, pračka se sušičkou a elektrické hrnce.

Myslete do výšky

Bytový interiér by měl být především šitý na míru vám, proto zohledněte všechny své potřeby. V jednotlivých místnostech byste měli mít k dispozici veškerý potřebný nábytek tak, aby po jeho rozmístění nepůsobili přeplněně. Pomůže vám v tom i využití celé výšky jednotlivých pokojů.

V ložnici vám místo na odkládání věcí navíc pomohou získat vestavěný šatník nebo nástavce na skříně, v obývacím pokoji nebo pracovně policový regál. Podlahovou plochu kuchyně vám pomohou nejlépe využít kuchyně na míru. Více místa k sezení poskytne rozkládací jídelní stůl, za kterým po rozložení můžete pohostit i své přátele.

Spousta světla v interiéru

Při nákupu větších kusů nábytku vsaďte na bledší odstíny. Světlé barvy a bílá by měly dominovat také stěnám. Tímto způsobem dosáhnete optického zvětšení místností. Na okna vyberte lehké záclony a závěsy, které dostatečně propouštějí světlo a denní světlo vhodně doplňte svítidly. Kromě hlavního svítidla vyberte i doplňkové. Hodně udělají použité materiály — interiér může působit prostorněji díky vhodně situovaným zrcadlům a využití skla.

Inteligentní domácnost i v malém bytě

O váš komfort při běžných činnostech se mohou postarat inteligentní zařízení. Inteligentní domácnost vám navíc umožní mít lepší přehled o spotřebě energií a ušetřit. Na dálku budete moci ovládat topení, stínění oken a osvětlení. Chtěli byste se ráno vzbudit a aniž byste se museli o cokoli starat, si jednoduše nalít do hrníčku čerstvou kávu? I to vám umožní inteligentní domácnost.

Pro začátek se můžete rozhodnout jen pro některé prvky, jako jsou smart elektrické zásuvky, zámek na dveřích nebo termostaty. Každý z nich budete moci ovládat pomocí ovladače nebo aplikace ve smartphonu. Rozhodnete-li se využívat výhod smart domácnosti naplno, budete potřebovat centrální ovládací jednotku. Propojit se dá s mobilem, tabletem i počítačem, z nichž budete moci spravovat domácnost i na dálku.