5 + 1 tipů pro moderní osvětlení v domácnosti

Umělé světlo lidstvu umožnilo komfortně se věnovat oblíbeným i neoblíbeným činnostem i po západu slunce. Během let se osvětlení stalo nejen praktickou, ale také designovou záležitostí. Které typy osvětlení jsou trendy a jaké moderní funkce mohou učinit osvětlení v domácnosti ještě atraktivnější?

Jak vybrat osvětlení do domácnosti?

Existuje široké spektrum různých typů osvětlení do domácnosti. To, které je nejvhodnější, závisí na několika faktorech, jako je velikost místnosti, účel místnosti, náklady nebo styl místnosti.

Zdroje světla se proto rozdělují na:

  • všeobecné osvětlení – pro celkové nasvícení místností
  • zónové osvětlení – pro cílené svícení (například na stůl)
  • akcentové (zdůrazňující) osvětlení – pro dekorativní účely v místnostech, příkladem mohou být podsvícené figurky či LED pásy
  1. Inteligentní osvětlení

Do moderní domácnosti bezpochyby patří inteligentní osvětlení. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že jej dokážete ovládat i na dálku. Možností jak ovládat světlo na dálku je hned několik, například přes mobilní aplikaci pomocí WiFi, prstem, hlasem nebo kompatibilním dálkovým ovladačem. Obvykle je dosah signálu ve volném prostoru asi 30 metrů.

  1. LED světla

Výrazným trendem posledních let je používání led světel. Zvýšená obliba led světel má své jasné důvody. Jsou univerzálně použitelné v interiéru i v exteriéru, ať už v podobě led pásů nebo stropních led svítidel, vykazují dlouhou životnost a jsou velmi úsporné a nenáročné na provoz.

TIP: LED pásy se vyznačují i ​​svou bezpečností. U spolehlivých dodavatelů si můžete objednat LED světelné systémy použitelné v okolí bazénu a dokonce uvnitř.

  1. Senzory

Moderní praktickou vychytávkou jsou také pohybové senzory na světlo. Ty se hodí především do přechodných místností, jako jsou schody nebo chodby. Tuto funkci oceníte, především v případech, kdy budete mít plné ruce. Senzory mohou být součástí různých typů svítidel, jako jsou například orientační osvětlení do chodby nebo nábytková svítidla.

  1. Více vrstev světla a stmívače

Ve stylové domácnosti by jednoznačně neměla chybět možnost přizpůsobit množství umělého světla atmosféře. Přidejte tedy podsvícení pod různé kusy nábytku, které chcete zvýraznit nebo zvažte instalaci stmívacích vypínačů, které umožní ztlumit jas světla v místnosti.

  1. Extravagance

Lampy a svítidla nejsou jen praktickou záležitostí ale také kusem nábytku. Klidně sáhněte i po extravagantnějším kousku, který na sebe strhne pozornost. Zajímavé kousky mohou být například z mosazi nebo foukaného skla. Masivní lustr může být elegantním středem pozornosti. Lampu můžete sladit is moderním nábytkem do předsíně či obývacího pokoje nebo může být samostatným uměleckým dílem.

  1. Ekologická řešení

V neposlední řadě by součástí moderní domácnosti měla být také ekologie. Díky širokému spektru řešení, která trh nabízí, není vůbec složité vybrat osvětlení, které je designové a ekologické zároveň. Důležité je proto vybírat světla s dlouhou životností a nízkou spotřebou energie.