Poznáte římské rolety od těch běžných?

Klasické látkové rolety člověka rychle omrzí. Jakmile se tak stane, je třeba nalézt elegantnější náhradu. Jednou z takových alternativ jsou římské rolety. Znáte je? Jestli ne, tak zbystřete. Může se jednat o tu pravou stínící techniku, kterou hledáte. Jaké jsou její přednosti? Kam se hodí a jak jsou na tom vzhledem k cenovce?

Co to jsou římské rolety? A jak fungují?

Hlavní charakteristikou římských rolet je kvalitní látka. Ta může být jak průsvitná, tak může poskytovat určitou míru zatmění. Nejedná se tedy vždy o ochranu před sluncem, jak tomu u běžných záclon bývá.

V některých případech se zkrátka jedná o skvělý dekorační prostředek, který dodá vašemu pokoji tu správnou atmosféru, a způsob, jak si zútulnit a oživit domácnost.

Rolety mají snadné ovládání, a to komfortně přes řetízek. Vyšší funkčnost je zajištěna tím, že je látka horizontálně rozdělená pomocí výztuží do stejných pruhů. Při vytahování rolety se skládají do vodorovných pruhů. Nejsou tak, jako většina obdobných typů rolet, založené na na navíjení rolety, nýbrž postupném skládání směrem nahoru a dolů.

Po dlouhém a náročném dni v práci se může jednat právě o něco, co vám navodí pocit pohody a vysvobodí vás od stresu. Vrátit se do příjemného prostředí plného sladěných a kvalitních kompozit je zkrátka ten pravý lék na přeplněnou hlavu. Kde jinde tyto pocity prožívat, než doma.

Jednotná kazeta pro většinu typů

Vzhledem k tomu, že tento systém rolet pracuje na principu, kdy se rolety nenavíjejí, není zapotřebí různých druhů kazet. Kazetou se v tomto případě myslí mechanismus, v kterém je roleta upevněná.

Proto je kazeta římských rolet pro všechny modely takřka stejná a má následující standardní parametry:

 • Dodání včetně montážní sady
 • Kazeta je stejně široká jako látka
 • Minimální šířka i výška činí 0,5 metru
 • Maximální výška je 2,5 metru a maximální šířka pak 1,8 metru
 • Délka řetízku na ovládání rolety je dlouhá od 50 do 200 centimetrů
 • Roletu je možné upevnit zavěšením a vrtáním do zdi, vrtáním na okno, vrtáním na okno pod žaluzie, vrtáním do stropu místnosti nebo výklenku
 • Barva kazety a úchytů bývá bílá
 • Roleta je složená

V případě požadavku na jiné, než obvyklé parametry, je možné kontaktovat dodavatele, který tuto možnost nabízí.

Druhy látek pro římské rolety

Pro římské rolety jsou typické 3 druhy prémiových látek – průsvitné, neprůsvitné a stínící. Každý z těchto druhů se nabízí v různé škále barevných odstínů.

Není to potom pouze o výběru určitého druhu podle propustnosti světla, nýbrž také o sladění vaší rolety se zbytkem interiéru tak, aby to sedělo právě vašemu gustu.

Jestliže chcete, aby rolety plnily spíše dekorační doplněk jiné stínící technice, zvolte římské rolety s nízkým zatemněním. Pokud tak učiníte, budou rolety plnit spíše roli záclon. Jedná se o praktičtější verzi těchto rolet, protože je možné záclony zcela vytáhnout. To oceníte při praktických činnostech, jako je například čištění oken.

Pokud však chcete, aby římské rolety plnily roli zastínění, volte spíše z typů se středním či úplným zatemněním.

Jaké existují druhy montáže u římských rolet?

Díky široké škále možností montáže římských rolet je opravdu snadné přizpůsobit tuto instalaci přímo vašim požadavkům. Římskou roletu můžete připevnit:

 • zavěšením na okno bez vrtání – kovové háčky jsou nasazeny na rám rolety a připevněny na okno
 • vrtáním na okno – plastový držák rolety je navrtán na rám okna, na který se roleta pouze nasadí a zajistí menšími šroubky
 • vrtáním do zdi – podobně jako u garnýže je navrtán do zdi nad okno plastový dílek, do něhož roletu zavěsíte
 • vrtáním do stropu – stejný postup, jako je tomu u vrtání do zdi, akorát s tím rozdílem, že plastový díl na uchycení je navrtán do stropu
 • vrtáním na okno před žaluzie – plastový díl na zavěšení rolety je navrtán nad žaluzie do rámu okna

Údržba a čištění římských rolet

Oproti jiný druhům stínění poskytují rolety velkou výhodu. Co se týká jejich údržby, tak je to situace srovnatelná s péčí o běžné záclony. To znamená, že je zkrátka jen sundáte z kazety, na které jsou uchyceny pomocí suchého zipu, vyperete a vrátíte zpět.

Doporučuje se prát je ručně, avšak možnost je i praní v pračce při 30 stupních celsia. Rolety se však nesmí ždímat, zvolte proto program pro praní jemného prádla nebo přímo praní záclon.

Po vyprání, ať už ručním či automatickém, neprůsvitné a stínící rolety vyžehlete za nejnižší možné teploty. Ty průsvitné však nežehlete, mohlo by tím dojít k jejich poničení.

Závěrem

Římské rolety představují skvělý módní doplněk, který může zcela jistě zkrášlit vaši domácnost a ještě navíc plnit svůj úkol. Mnohdy ani nerozeznáte rozdíl, mezi záclonami urovnanými na některém z mnoha druhů garnýže, či správně instalovanými římskými roletami. Díky mnoha možnostem instlace a druhů rolet si můžete vybrat právě takovou možnost, která je dělaná pro pokoj na míru.

Jakub Novák, obsahový a SEO specialista