Na naši psychiku má vliv řada věcí. A není to jen nálada nebo celkové rozpoložení, v jakém se ráno probudíme. Naši aktuální ne zrovna příjemnou náladu bychom neměli vždy svádět na partnera, partnerku nebo šéfa v zaměstnání. Někdy jsme na vině jen my sami, a to proto, že jsme si domů vzali ne zrovna ideální barvy. Právě barvy jsou další na seznamu faktorů, které mají vliv na naši náladu.
Co místnost, to jiné barvy
Každý člověk se snaží o to, aby to v jeho příbytku bylo skutečně krásné. Chce vyladit poslední detail, hledají se adekvátní a do sebe ladící barevné kombinace, ale bohužel často na úkor našich vlastních pocitů a toho, jestli se nám to vlastně reálně líbí. Jenže to je přesně onen kořen toho, proč nás nakonec neustále sužuje špatná nálada a náš život zaplavují pouze negace.
Obecně platí, že každá místnost vyžaduje trochu jiné barvičky. Každý pokoj má totiž jiné využití a každá barva má trochu jiné poselství. Ať už se rozhodnete pro tradiční malování, nebo si vyberete omyvatelné tapety na stěnu, zjistěte si dopředu, kdy vsadit na tmavou a kde má své místo světlý tón.
Jaké barvy patří do ložnice?
Není tajemstvím, že ložnice je oázou klidu. Do tohoto interiéru bychom proto měli zakomponovat takové barvy, které dokážou uklidnit člověka, jeho nervovou soustavu a navodit mu pocit bezpečí. Taková červená se sem příliš nehodí, protože budí v člověku pocit mírné agrese. Stejně tak není vhodná černá, která zase vyvolává depresi a negativní myšlenky.
Naopak zelená má v ložnici své místo rozhodně. Je totiž uklidňující barvou, která blahodárně působí na naši mysl i zrakovou soustavu. Podobně je tomu i v případě modré barvy, jež zase snižuje krevní tlak, zpomaluje dýchání i srdeční tep. K dosažení kvalitního spánku však samozřejmě nestačí jen správné barvy, ale i komfortní matrace a zdravá spánková hygiena.
Jaké barvy patří do obývacího pokoje?
Zato obývací pokoj je místností společenskou. Nejen, že se zde schází celá rodina, ale také se zde konají nejrůznější návštěvy, a nejen rodinné sešlosti. Celkově by teda měla být podpořena komunikace a člověk by se zde měl cítit velmi příjemně a uvolněně. Ostatně s tím pomůže tradiční bílá, která je symbolem nevinnosti a čistoty. Je to však i barva nových začátků a absolutní svobody.
Do obývacích pokojů se hodí také světle zelená, která působí dobře na naši mysl, nebo levandulová, která může působit trochu mysteriózně, ale hezky podpoří konverzaci mezi lidmi. A to se v obýváku hodí, nemyslíte?
Jaké barvy patří do kuchyně?
Přecházíme do srdce celého domu, kterým je kuchyňský kout. Říká se přece, že láska prochází žaludkem, nebo ne? Navíc se zde skutečně setkávají členové rodiny nejčastěji – při chystání snídaní, obědů, večeří nebo svačin do práce či do školy.
Je zde velmi důležité, aby byla podpořena chuť k jídlu. Proto vsaďte na poměrně teplé odstíny, jako jsou žlutá a oranžová. Zatímco žlutá je velmi teplá, působí povzbudivě a velice optimisticky, oranžová zase podpoří zmiňovanou chuť k jídlu a celkově působí velmi příznivě na naše smysly.
Jaké barvy patří do dětského pokoje?
Samostatnou kategorií je dětský pokoj, kde ve většině případů má poslední a rozhodující slovo dítě samo. Chce totiž bydlet v zázemí, které je mu přesně šité na míru. Pokud však v rodině máte větší slovo (nebo je dítě ještě malé na to, aby si vybralo konkrétní odstín barvy do svého pokoje), dejte na níže uvedená doporučení.
Obecně platí, že by dětský pokoj neměl působit nudně, ale zároveň ani ne sterilně. Je zde povoleno experimentování s barvami, a to napříč tomu, jakého pohlaví dítě bude. Upusťte od tradiční modré a růžové barvy, i když je pravdou, že modrá snižuje krevní tlak i srdeční tep, zatímco růžová je symbolem něžné aktivity, volné mysli a podporuje energii.
Za zvážení však stojí také zelená, která se používá jako uklidňující barva. Působí až blahodárně na naši mysl a člověku pomáhá usínat a relaxovat. Tímto efektem působí i na ty nejmenší členy domácnosti, kterými děti rozhodně jsou.
Foto: Dovido.cz