Rekonstrukce koupelny: způsob, jak zvýšit hodnotu vašeho bytu

Každý, kdo byl někdy ve starém, nezrekonstruovaném bytě si takovou koupelnu umí představit. Na ploše cca do 2,5 metru čtverečního se nachází vana, umývadlo a jen miniaturní prostor k pohybu, což mnohé k rekonstrukci bytu dovede. Někdy byla součástí koupelny také toaleta, což mohlo způsobit problémy u mnohočlenné rodiny – jakmile byl někdo v koupelně, nemohli jste si odskočit na toaletu. Spolehnout jste se mohli na to, že koupelna byla v každém bytě jedna jako druhá.

Prefabrikovaná jádra

Úplně nejčastější variantou je bytové jádro, které je vybaveno dřevěným rámem, umakartovými deskami a polystyrenem. Jakkoli výhodné se toto spojení kdysi zdálo, dnes už je to zastaralá možnost, která poskytuje nepěkný pohled i nedostačující užitné vlastnosti. Umakart se časem zkroutil, díky vlhkosti se v něm drží plísně atd. Další možností prefabrikovaných jader, která se ale tolik nevyužívala, je jádro s železobetonovou konstrukcí – ta se sice vyznačovala vyšší životností, nevýhodou byla ale její hmotnost, která komplikovala výstavbu.

Svépomocí nebo prostřednictvím specializované firmy?

Rekonstrukci koupelny můžete provést svépomocí, pokud ovládáte techniky, jimiž chcete svou novou koupelnu opanovat. Může to vypadat snadně, ale pokládání obkladů nemusí být vůbec jednoduché. Pokud si navíc rozhodnete objednat služby specializované firmy, můžete získat 3D vizualizaci vaší budoucí koupelny. Máte méně práce se stavbou, obvykle může být vše hotové dříve – na druhou stranu ale počítejte s vyššími náklady.

Ohlášení na stavebním úřadě

Záleží na tom, o jak velkou rekonstrukci půjde. Pokud jde pouze o výměnu stěn v přibližně stejné hmotnosti, nemusíte stavebnímu úřadu nic hlásit. Jestliže se ale chystáte k razantnějším změnám, jako je například rozšíření plochy koupelny, může to být bráno jako změna užívání části stavby. A zde už je zapotřebí ohlášení přestavby na stavebním úřadě.