Vyžeňte z domácnosti mravence. Jak na to?

Mravenci jsou bezpochyby užiteční tvorové, kteří na zahradách provzdušňují půdu, roznášejí semena rostlin a odstraňují tlející zbytky rostlin a živočichů. V našem obydlí je ale většinou nevidíme rádi. Jak se jich zbavit?

Jako vždy je nejdůležitější prevence. Pořiďte si odpadkové koše s víkem, do kterých se mravenci nedostanou, potraviny nenechávejte volně ležet na stole nebo na kuchyňské lince. Při každém úklidu pečlivě sledujte, zda neobjevíte mravenčí stezky. Pokud ano, je na čase jednat.

Voňavý domov mravencům nevoní

Mravenci nesnášejí některé domácí osvěžovače a vůně. Poslouží i vonné svíčky či difuzéry. To je pro lidi příjemná zpráva, protože se většinou jedná o takové vůně, které nám jsou naopak příjemné. Provoňte domácnost pravidelně svěžími citrusy, hřejivou skořicí, aromatickým hřebíčkem nebo výrazným tea tree olejem a uvidíte, že se vašemu domu mravenci vyhnou obloukem.

Zatímco třeba na mleté paprice ve spíži si mravenci pochutnají s radostí, jinému koření se obloukem vyhnou. Patří mezi ně například bobkový list, šalvěj a černý či kajenský pepř. Tyto pochutiny proto stačí rozsypat po policích a vaše zásoby budou v bezpečí.

Nakreslete jim jasné hranice

Mezi další účinné a ekologické přípravky proti škůdcům je křída. Pro lepší efekt si můžete pořídit speciální insekticidní křídu proti mravencům, ale postačí i obyčejná školní. Nakreslete před vstupními dveřmi a okny dlouhou čáru nebo ji rozdrťte a poprašte s ní skulinky, kterými se mravenci dostávají dovnitř. Obsažený uhličitan vápenatý mravence odpudí.

Otrávené mraveniště

Pokud nemáte čas či trpělivost s šetrnými metodami, můžete přistoupit k radikálnímu kroku v podobě chemických látek. Přípravky k hubení mravenců je lákají na svou vůni i chuť, které mravenci neodolají. Nezabijí je hned, takže stihnou přinést něco na ochutnání i královně. Tímto způsobem vyhyne celé mraveniště. Pozor ale dejte, pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti.

https://pixabay.com/cs/photos/%c4%8derven%c3%bd-mravenec-mravenec-makro-319068/