Znáte dobře rychlé půjčky? Hlavní výhody a nevýhody

Když se řekne půjčka, každý si jako první vybaví banky. Věděli jste ale, že existují i další instituce, které poskytují půjčky? Pokud ne, tak v tomto článku se o nebankovních neboli rychlých půjčkách dozvíte víc. Představíme vám také jejich hlavní výhody a nevýhody.

Co to je?

Nebankovní půjčka je, jak již název napovídá, zápůjčka poskytovaná jiným subjektem, než je banka. Obvykle pro ně platí mírnější podmínky pro získání a další výhody, kterými bankovní půjčky nedisponují. Konkurence mezi poskytovateli došla tak daleko, že některé nebankovní společnosti dokáží konkurovat bankám, dokonce některé mají nabídky mnohem výhodnější.

Když máte záznam v registru…

Tuto půjčku můžete najít pouze u nebankovních společností, jelikož pro ně není negativní záznam v registrech překážkou. Některé dokonce do registrů vůbec nenahlíží, a proto se hodí především pro lidi, kteří v bance neuspěli.

Účel si chcete nechat pro sebe

Někdy nechcete sdělovat nebankovní společnosti, jak přesně s vypůjčenými prostředky naložíte, a proto existuje půjčka bez dokládání účelu. Je sice o něco dražší než půjčka účelová, ale zato představuje jistou dávku svobody a anonymity.

Když vám stačí málo

Už podle názvu je jasné, že se jedná o půjčku nižšího objemu. Většinou se jedná o sumy do 5 000 Kč, které vám mohou pomoci např. k úhradě nečekaných výdajů před výplatou.

Půjčte si od lidí

Název produktu je odvozen od anglické zkratky person to person, což v překladu doslova znamená lidé lidem. Ve své podstatě jde o to, že je to půjčka od soukromé osoby, která peníze půjčuje žadateli, tedy jiné soukromé osobě. V tomto vztahu tak nesehrává žádnou roli bankovní instituce anebo jiný zprostředkovatel půjčky.

V čem jsou nebankovní půjčky výhodné?

Tyto typy půjček jsou velmi často dostupné i pro tzv. rizikové klienty, tedy klienty bez dokladů o příjmech nebo se záznamy v registru dlužníků. Jejich další výhodou je snadné a rychlé vyřízení, dokonce je možné si je sjednat do několika minut online, telefonicky nebo pomocí SMS.

Většinou se jedná spíše o menší částky a u mnohých z nich se objevuje možnost první půjčky zdarma bez úroků. Za takové půjčky v případě včasného splacení nezaplatíte ani o korunu navíc.

Jsou tu i nevýhody

Rychlá půjčka s kratší dobou splatnosti je zatížená vysokou úrokovou sazbou a také vysokým RPSN. Tím se ale nemůžeme plně řídit, jelikož se vyhodnocuje na roční bázi, zatímco tyto půjčky bývají často i jen na 30 dní.

U některých společností najdete vyšší poplatky za prodloužení doby splatnosti a také poměrně vysoké pokuty za jejich nedodržení. Důležité ale je, že tyto půjčky vám dokáží pomoc v nenadálých finančních situacích.