Proč je důležitý nejen design, ale i vlastnosti koupelnových obkladů?

Jak vytvořit koupelnu, ve které se budete každý den cítit fantasticky? Vsaďte nejen na design keramických obkladů a dlažeb, který bude vyhovovat vašemu vkusu, ale pohlídejte si i důležité vlastnosti keramiky. Například koupelnová dlažba má mít v ideálním případě vhodný stupeň protiskluznosti. Proč by se některé dekorativní obklady neměly objevit v dosahu tekoucí vody? Jaké by měly být minimální spáry mezi obklady a dlažbou do koupelny? To vše a mnoho dalšího se dočtete v našich tipech pro dokonalou koupelnu.

I takto může vypadat dokonalá koupelna. Na fotografii je keramická imitace mramoru s názvem Jewels.

1. Vhodný protiskluz zajistí bezpečný pohyb v koupelně

Když na mokré podlaze v koupelně kloužou nohy, není to nic příjemného. Koupelnová dlažba by proto měla mít potřebný stupeň protiskluznosti. Protiskluzné dlaždice do místností, ve kterých je riziko uklouznutí, se označují písmeny R9 až R13 – od nejnižšího po nejvyšší stupeň protiskluznosti. Specialisté koupelnového studia M.B.KERAMIKA svým zákazníkům doporučují použít dlažbu s alespoň minimálním protiskluzem R9. Pro komerční koupelny, jako například hotely či wellness centra, je norma ještě přísnější.

Dlažba v imitaci dřeva Sajonia vypadá jako pravá dřevěná podlaha.

Firma má na svém kontě nespočet spokojených zákazníků, kterým pomohla zařídit koupelnu snů. O jejich spokojenosti svědčí i pozitivní recenze na portálech google.cz a firmy.cz. „Objeli jsme spoustu obchodů s obklady, ale měli jsme problém někde vybrat, zde bych si vybrala každé druhé obklady, opravdu úžasný výběr. Komunikace s odborným prodejcem byla příjemná, byl velice ochotný a rychle reagoval na e-maily. Oceňuji službu zpracování vizualizace, to někomu s mizernou představivostí jako mám já hodně pomohlo. Velice vhod nám přišla také možnost uskladnění obkladů, dokud je nebudeme potřebovat, to je skvělá služba pro zákazníka, a řekla bych, že ne zrovna častá,“ napsala na portál google.cz jedna ze zákaznic.

Jedna z realizací koupelen zákazníka firmy M.B.KERAMIKA. Je zde použita dlažba imitující mramor Jewels v kombinaci s imitací kamene s názvem Hurricane.

Další krásné koupelny najdete ve fotogalerii koupelnových inspirací.

2. Lesk nebo mat na obkladech? Zjistěte, co vám bude vyhovovat

Nedá se jednoznačně říct, která z variant je nejvhodnější. Každá má své plusy i mínusy.

Lesklé obklady – dodají koupelně luxusní nádech. Na jejich povrchu se odráží světlo a dokážou tak prostor koupelny prosvětlit a opticky zvětšit. Mohou však na nich být více než na matných obkladech vidět stopy od doteku rukou či zaschlých kapek vody. Proto je vhodné lesklé obklady častěji utírat alespoň vlhkým hadříkem.

Moderní obklady Intuition mají lesklý povrch.

Matné obklady –působí elegantním dojmem a koupelnu zútulní. Nejsou na nich hned vidět kapky vody či jiné drobné nečistoty, a tak se i lépe udržují. Jejich praktičnost ocení také rodiče malých dětí.

Design koupelnových obkladů v matu s názvem Pastelli patří mezi horké novinky.

Velmi zajímavě může v koupelně vypadat také kombinace lesku a matu. Chcete design vaší koupelny vyšperkovat k dokonalosti? Slaďte s obklady a dlažbou také koupelnový nábytek, umyvadlo, baterie či sprchový kout a vanu. Těm nekrásnějším koupelnám nechybí nápaditost a styl.

I takto může vypadat dokonale sladěná koupelna. Na fotografii je keramická imitace mramoru Vanity.

3. Které obklady není vhodné pokládat v dosahu tekoucí vody?

Některé dekorativní a zdobné obklady není v koupelně vhodné pokládat do zón, kde by mohlo dojít k jejich trvalému kontaktu s tekoucí vodou. Tedy blízko umyvadla, vany nebo sprchového koutu. Obklady by se v těchto místech hůř udržovaly, a také by je častý kontakt s vodou mohl poničit. Mohou to být například dekorativní obklady se zlatými a stříbrnými odlesky, některé mozaiky nebo plastické 3D dekory. Zkušený odborník vám rád poradí, které obklady nemohou přijít do styku s vodou.

Některé obklady není vhodné pokládat v dosahu tekoucí vody. Na fotografii je designový obklad Versace Gold.

4. Jaké musejí být minimální spáry mezi obklady a dlažbou?

Mezi běžnými obklady bývají v koupelně alespoň 3 až 4 mm spáry. Chcete menší spáry? Použijte rektifikované obklady, které jsou speciálně vyrobeny k pokládce s minimální spárou již od 1 mm. Velmi důležitý je výběr spárovací hmoty, protože ne všechny „spárovačky“ lze použít k pokládce s minimálními spárami.

Pokud chcete mít spáry menší než 2 mm, vždy použijte epoxidovou spárovací hmotu. Například spárovačka KERAPOXY EASY DESIGN od výrobce Mapei je vhodná pro výplň spár již od 1 mm. Takto malé spáry ale vždy musí provádět opravdu zkušený řemeslník. Ten důkladně vtlačí hmotu do spár tak, aby byly spáry funkční a vše „drželo pohromadě“ tak, jak má.

Koupelnové obklady Glocal jsou rektifikovány a dají se tak pokládat s minimální spárou.

Jaký je ten nejlepší „recept“ na koupelnu takřka beze spár? Rektifikované obklady a dlažby ve velkém formátu. Celé koupelně pak bude dominovat v podstatě jen pár kusů obkladů a dlažby.

I takto může vypadat ohromující koupelna s minimem spár. Na fotografii je keramická imitace mramoru Purity od marble brecce.

5. Lze kombinovat obklady od různých výrobců na ploše jedné koupelny?

V M.B.KERAMICE se zákazníky často řeší možnost kombinování obkladů či keramických dekorací do koupelny od různých výrobců. Dávejte si velký pozor na kombinaci obkladů od různých dodavatelů, přesné rozměry a tloušťky se u jednotlivých výrobců mohou lišit. Takovéto řešení vždy konzultujte s odborným prodejcem. Jinak vás výsledek může velmi zklamat.

Inspirace na závěr: I spárovací hmota může být designovým prvkem koupelny! Trendem jsou epoxidové spárovací hmoty, které mají krásné barvy, a dokonce i třpytivé či metalické odlesky. Navíc se lépe čistí a méně se špiní než klasické, cementové spárovací hmoty.

Designový obklad Zip s výraznou spárou.