7 skandinávských principů designu a jak je používat

Skandinávský dekor se stal celosvětovým fenoménem. Tento styl interiérového designu, který je oblíbený pro svou jednoduchost, funkci a spojení s přírodním světem. Jaké jsou jeho principy?

Skandinávský design vyrostl z velké části z požadavku na funkčnost, kde drsné zimní klima severní Evropy přimělo ty, kteří žili v této oblasti, aby si cenili užitku před dekorací. Tato úcta k funkčnosti byla také důležitým ideálem hnutí Bauhaus, které mělo vliv na vývoj skandinávské architektury .

Principy a vlastnosti skandinávského designu

Pokoje navržené ve skandinávském stylu nabízejí směs textur, kontrastů a jemných odstínů, které vytvářejí elegantní a moderní atmosféru. Aby bylo dosaženo rovnováhy mezi funkčností, modernismem a pohodlím, zahrnuje skandinávský design řadu principů a charakteristik, z nichž sedm je uvedeno níže.

Tlumené barvy

Skandinávský design se často může pochlubit neutrální až těžkou barevnou paletou. Vzhledem k tomu, že zimy jsou v severní Evropě dlouhé a tmavé, používá severský design bílou, šedou a opálenou barvu, aby byl prostor jednotný a jasný. 

Přirozené osvětlení

Přirozené osvětlení se používá k tomu, aby byl prostor větší a jasnější. Bílé stěny zdůrazňují dostupné světlo a minimální použití okenních úprav umožňuje přirozené světlo osvětlit prostory.

Moderní nábytek

Kaare Klint , široce považovaný za otce moderního dánského designu nábytku, vydláždil cestu elegantnímu, modernímu nábytku, který se objevuje ve všech severských pokojích. Stejně jako typický Klintův styl se dánský nábytek vyznačuje teplými dřevěnými tóny, jemnými liniemi, jemnými křivkami a zkosenými nohami.

Uklizený prostor

Skandinávský dekor se řídí designovou mantrou „méně je více“. V 50. a 60. letech byly skandinávské domy tradičně malé, takže neumožňovaly extravagantní množství dekorativních předmětů a akcentů. Naopak se maximálně dbá na pohodlí. Součástí skandinávského designu jsou doplňky, jako polštáře, teplá deka, kožešiny. 

Co je pro skandinávský design typické? 

Dřevěné akcenty

Dřevo je často začleněno do designu prostoru přes stěny, dřevěné lamely a podlahy. Návrháři často staví vedle sebe tvrdý, hustý materiál s koberečky nebo textiliemi z ovčí kůže, aby zjemnili dojem prostoru. V souladu se světlou a jasnou estetikou skandinávského designu se nejčastěji používají světlá dřeva, jako je buk, jasan a borovice.

Zeleň

Rostliny, květiny a další rostlinné látky se používají k prosvětlení prostor a vdechnutí života do místnosti. Tyto živé prvky nabízejí barevný nádech a přidávají k přirozené, minimalistické podstatě skandinávského designu.

Přístup „méně je více“.

Jednoduchost a praktičnost jsou dva největší principy skandinávského designu. Stěny jsou běžně ponechány holé a prostory jsou ponechány relativně řídké, aby se zdůraznil tento princip. Dokonce i hračky jsou navrženy jako jednoduché dřevěné předměty.

Předchozí článekSchovejte postel do skříně a ušetřete podlahový prostor
Další článekKoberec jako dokonalý doplněk interiéru