Bavlna a její výhody

Materiál, ze kterého je vyrobeno oblečení (jako například luxusní dámské župany) a bytové textilie (kupříkladu koupelnové předložky), je pro jejich kvalitu zásadní. Jaké výhody představuje bavlna a proč je tento materiál oblíbený napříč generacemi?

Přírodní zdroj

Pokud se ptáte po nejpoužívanějším přírodním zdroji pro textilie, je to jistě bavlna. Tento materiál je oblíbený pro to, že je kvalitní a vydrží dlouhou dobu. Z bavlny se vyrábějí domácí textilie, ale také naprostá většina oblečení. A jakou část rostliny vlastně bavlna představuje? Jedná se o bílou substanci, která se získává ze semen bavlníku.

Pevný materiál

Bavlna je mezi lidmi oblíbená pro své široké pásmo využití. Například pevnost je pro ni typická, což oceníte zejména při jejím praní. Bavlna se jen tak nezničí. Můžete ji mnohokrát vyprat a jediné, co se změní, je občasný výskyt žmolků.

Vhodná pro alergiky

Bavlna je také materiál, který hojně vyhledávají lidé trpící celou řadou alergických reakcí. Je to materiál, který se vyznačuje svou jedinečnou prodyšností. Jelikož umožňuje pokožce, kterou pokrývá a zahřívá, volně dýchat, přirozeně zamezuje vzniku plísní a dalších kožních potíží. Alergici tak bavlněné výrobky hojně využívají.

Snadno se pere

Přejete si znát další výhodu bavlny? Pojďme se podívat na její údržbu. Zatímco některé syntetické materiály je při jejich znečištění velmi složité vyprat, bavlna tyto potíže rozhodně nemá. Materiál je možno prát i na vysoké teploty, čímž dochází také k likvidaci nebezpečných mikrobů a bakterií. Jedná se tedy o výrobky, které se výborně udržují.

Samozřejmě některé kousky tkanin se doporučuje prát na nižší teploty, stačí se jen řídit pokyny na štítku. Obecně se všechny oděvy doporučují prát po jejich rubové straně, aby nedocházelo k jejich opotřebení. Společně se perou pouze textilie podobných barev a ty, které jsou již stálobarevné. Bavlna je nejoblíbenější materiál pro domácí textilie i oděvy.