Chci chovat malá užitková zvířata

Doba jde neustále dopředu a s ní i naše zvyky. Z každé pohádky či z každého vyprávění jistě znáte, že probuzení doprovázelo kokrhání kohouta a spát se chodilo se slepicemi. Je možné, že někdo z vás dodnes, jezdí na vesnici za babičkou, která chová slepice, králíky, kozy nebo jiná domácí zvířata. Domů jezdíte s domácími vajíčky, které jsou jisto jistě nesrovnatelné s těmi z obchodu.

Pokud jste se i vy rozhodli, pokračovat ve stradici vašich babiček a chovat nějaká zvířata, budou se vám hodit naše rady.

Drůbež

Slepice

Možná tomu ani nebudete věřit, ale existuje přes 300 plemen slepic. Při výběru závisí na tom, co od nich očekáváte.

Jsou plemena, která se chovají převážně pro vajíčka. Najdete i taková, která se chovají pro maso. A samozřejmě existuje i zlatá střední cesta. Proto vybírejte uvážlivě!

 Nezapomeňte ale, že bez ohledu na plemeno, každá slepička potřebuje kurník a výběh.

Kachny

Kachny jsou skvělá volba, pokud nemáte tolik času na péči o ně. Sice od nich nemůžete očekávat takové množství vajíček, za to maso bude prvotřídní.

Právě protože jsou kachny všežravci, vystačí si s čímkoliv co najdou, ať už je to tráva, obilí, hmyz, prostě cokoliv. Když jim uděláte přístup ke kompostu, zbavíte se tak starostí o krmení a kachničky ještě budou vděční, protože různé červy milují.

Mějte také na paměti, že mají rádi vodu. Proto pro ně vymyslete jakékoliv jezírko, rybníček, není to sice podmínkou, ale spokojenost zvířat poznáte posléze i na jazyku.

Krůty a perličky

Pokud upřednostňujete zdravější maso, s menším obsahem tuku, skvělá volba na chov jsou také tyto domestikovaná zvířata.

Tyto druhy můžete chovat společně. Dočkáte se od nich nejen kvalitního masa, ale také vajec, která jsou dvakrát větší než slepičí, ale chuťově možná ani nepoznáte rozdíl.

Králíci

Jako malé děti jste se s nimi určitě chtěli mazlit, dnes je radši vidíte na pekáči. Chov králíků je další možností chovu některých z užitkových zvířat. Stejně jako Krůty a perličky mají vynikající dietní maso.

Základem každého chovu, je správné zvířecí obydlí. U těchto chlupáčů je to králíkárna. Čím větší tím určitě lepší. Pokud chcete aby se cítili dobře, mějte pro každého jednotlivce samostatný kotec. Samozřejmě pokud máte opravdu velké kotce, můžou být i společně.

Jestliže se rozhodnete pro chov jakéhokoliv užitkového zvířete, myslete také na to, že někde pro ně musíte skladovat žrádlo. Bohužel se tak můžete potýkat s různými škůdci, jako jsou třeba myši, kteří vám ho budou ujídat. Není tedy od věci, mít do zásoby vždy nějakou pastičku.