Co vědět před pořízením ventilátoru?

Ventilátor má doma skoro každá rodina. Stojanový, nástěnný, ke krbu, … Je jich opravdu hodně. Jaký se hodí pro vás, a proč si nejspíše vyberete axiální ventilátor? Čtěte dál.

Pokud přemýšlíte o tom, že domu pořídíte ventilátor, prvně si ujasněte, kam ventilátor nainstalujete. Každý typ se používá za jiných podmínek.

Radiální ventilátory najdeme ve větších objektech

V srdci radiálního ventilátoru pracujeoběžné kolo. V něm je dokolečka zasazena sada lopatek. Při pohybu oběžného kola se z otvoru ve ventilační skříni posouvá vzduch kolmo k hřídeli. K instalaci jsou zapotřebí delší vzduchovody, které se nachází třeba v panelových domech.

Radiální ventilátory se dávají do větších budov jako jsou sklady, restaurace nebo menší průmyslové haly.

Axiální ventilátory do koupelny

Lopatky axiálního ventilátoru, které nasávají vzduch, se točí okolo své osy. Výhodné je to, že i pod nízkým tlakem zvládne axiální ventilátor vytvořit vysoký průtok vzduchu.

Je vhodný hlavně do bytu, komerčních prostor a domu. Malé axiální ventilátory instalujeme do zdi nebo stropu na toalety, do koupelen, šaten a na chodby.

Pomůže v zimě i létě

Pořízení klimatizace je docela drahá záležitost. Stropní ventilátor je mnohem levnější varianta. Ideální do restaurace, obchodu, haly, ale i do bytu. Stropní ventilátor rozhání vzduch rovnoměrně, což mnohem více příjemné než foukající klimatizace.

V chladných měsících ventilátor zapněte na zpětný chod, který způsobí, že se zachycené teplo u stropu roznese dolů.

Přebytečná vlhkost nedělá dobrotu

V koupelně se přirozeně tvoří vlhkost. Bohužel nadměrná vlhkost způsobuje nepříjemný zápach a plísně. Pokud v koupelně nemáte okno, zkuste koupelnový ventilátorem s čidlem vlhkosti. Dá se využít při sprše nebo koupeli, ale i když potřebujete odvětrat vlhkost z praní.

Stojanový ventilátor není drahý

Stojanový ventilátor nestojí moc, a navíc ho nemusíte instalovat a navíc se skvěle přenáší z jednoho místa na druhé. Na trhu najdete klasické stojanové ventilátory, které liší barvami, výkonem, ale i ty, které nabídnou mnohem víc. To jsou například ventilátory s dálkovým ovládáním a se zvlhčovačem vzduchu.