Současná nabídka klik a dveřního kování je velice rozsáhlá, a tak se může stát, že jsme zahlceni nabídkou. Existují ale určité parametry, které vám mohou pomoci zúžit výběr a rozhodnout se pro tu správnou kliku a dveřní kování. Na začátek je třeba poznamenat, že na vzhledu určitě záleží, nemělo by to být ale jediné kritérium při výběru. Zvážením parametrů výběru můžete poznat spoustu zajímavých funkcí, které dveřní kování má.
Různé zkratky
V první řadě je zapotřebí si uvědomit, že může existovat několik různých typů dveřního kování (i na celoskleněné dveře). Úplně nejobyčejnější jsou kliky a dveřní kování s označením BB. Jedná se o kliky, které mají klasický otvor na zasunutí klíče. PZ kliky mají otvor pro zámkovou cylindrickou vložku (FAB). Dveřní kování s označením WC využijete na toaletě či v koupelně. Takové kování se vyznačuje speciálním zámkem, který je pouze z jedné strany. B/O se nachází zejména u štítového kování, nemá dolní otvor.
Různé materiály
Vzhled i životnost dveřního kování může ovlivnit materiál, ze kterého se vyrábí. Nejčastější jsou dnes kovy, které se mohou pochlubit vynikající kvalitou za dobrou cenu. Vyrábí se ale také z jiných materiálů. Nejčastěji používané jsou dveřní kování z těchto materiálů: nerez, chrom, nikl, kov, bronz, mosaz nebo eloxovaný hliník.
Rozteč
Tento údaj potřebujete vědět, aby vaše dveřní kování dobře sedělo do dveří. Rozteč je rozměr, který udává vzdálenost klíčové dírky od osy kliky. Tento rozměr bývá u většiny dveří 72 a 90 mm. U bezpečnostních dveří je pak 92 mm. Na internetu nebo v hobby marketech můžete sehnat speciální šablonu, podle které se dá rozteč jednoduše zjistit.
Tloušťka dveří
Pokud nakupujete sadu kování, její součástí jsou obvykle také spojovací šrouby. V případě neobvyklé tloušťky dveří se může stát, že tyto spojovací šrouby budou nedostatečné. V současné době už se dá ale problém jednoduše vyřešit: instalací speciální prodlužovací sady.