Hypotéka a rozvod – jak postupovat?

Na začátku vztahu má každý pocit, že jeho láska bude celoživotní. Podle statistik se ale v Česku rozvádí skoro každé druhé manželství. Manželé spolu na začátku ale plánují dalekou budoucnost, staví domy a zařizují si společné bydlení.

Hodně párů si bere hypotéku, aby mohli společně začít bydlet ve svém. Banky se snaží vyjít klientům co nejvíce vstříc a i mladým lidem se otevírají možnosti, např. s  novomanželskou hypotékou nebo s možností získat hypotéku během mateřské.

Na začátku je tedy získávání informací, porovnávání hypoték, snaha splnit podmínky. Jak ale postupovat,když je manželství v rozpadu a měsíční splátky se stále musí platit?

Já zůstanu 

Jsou  případy, kdy si jeden z partnerů chce nemovitost z nějakého důvodu nechat. V případě, že se takto domluvíte, může se druhý partner ze splácení tzv. vyvázat a hypotéku bude platit ten, kdo si chce bydlení ponechat.

Ten, kdo si chce nemovitost ponechat musí toho druhého samozřejmě také vyplatit. Jak? Spočítá se hodnota nemovitosti a odečte se od ní aktuální dluh na hypotéce. Výsledek se vydělí dvěma.

Po rozvodu stačí požádat banku o vyvázání spoludlužníka a vyplatit ho z nemovitosti.

Předčasně splatit hypotéku

Logickou možností je prodat nemovitost a z obdržených peněz hypoteční úvěr splatit. Oba tak budete moct začít nový život od začátku.

Problém by mohl nastat ve chvíli, kdy uplynula doba fixace. To pak zaplatíte vysokou částku peněz bance navíc.

Prodej i s hypotékou

Třetí možností je prodat dům i s hypotékou v takovém kompletní balíčku. Noví majitelé pak budou platit původně vaší hypotéku. Důležitá je však komunikace s bankou. Musíte najít takového kupce, kterého banka uzná jako schopného splácet váš úvěr.

Splácení hypotéky

Poslední možnost se nabízí v případě, že rozvod probíhá v poklidu, po vzájemné dohodě a mezi partnery zůstává komunikace v pořádku. Takoví se pak mohou domluvit, že hypotéku budou nadále společně platit.

Pokud je toto i váš případ, můžete se s partnerem či partnerkou domluvit na tom, že nemovitost budete pronajímat nebo ji necháte pro své děti jako budoucí majetek.