I v předjaří se stromům dělá sestřih! Které stromy to jsou?

Postupně se do vaší zahrady navrací život, a to pomalu již i v únoru. Ačkoliv se to nemusí zdát v první chvíli jako dobrý nápad, je potřeba zmladit některé ovocné stromy, aby vaše úroda byla pěkně šťavnatá. Důležité je to ale i pro „zdraví“ samotného stromu.  Neudržovaný strom se časem vyčerpá a méně plodí.

Například peckoviny jako jsou broskvoně, třešně nebo meruňky si rozhodně ještě na svůj sestřih musí počkat do jara. Tedy v takzvaném vegetačním období – nejdříve od dubna. A to proto, že dříve by jim řez mohl způsobit zbytečně omrzliny či vysychání. Stromy by se také mohly stát méně odolnými proti různým houbovitým chorobám.

Měsíce únor a březen jsou vhodné pro zmlazování jádrovin – tedy jabloní a hrušní. Jádroviny jsou naopak méně náchylné k napadení houbovými chorobami, proto je můžeme prořezávat i v průběhu zimy.  A právě pro ně je nejvhodnější dobou čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci.

U jabloní je velmi prospěšné odstranění vzpřímeně rostoucích výhonů, „vlků“ a obvykle také výhonů, které příliš zahušťují korunu. Ponecháváme výhony rostoucí v tupém úhlu od kmene. Typ řezu však závisí i na typu odrůdy jabloně. Ovšem i plodné větve je vhodné po 3–5 letech obměnit. Zvláště ty, které svou tloušťkou přesahují polovinu tloušťky kmene stromu je vhodné odstranit.

Neudržovaný strom se časem vyčerpá a méně plodí. Proto je třeba ovocným stromům dopřát pravidelný průklest, která také prodlouží život stromu, případně obnovit plodnost zmlazením.

Nezapomeňte si tedy na takovou práci vzít i nůžky, které se postarají o přesný a ostrý řez. Pomohou vám bateriové nůžky na větve Kärcher TLO 18-32 Battery. Pevná, ostrá, dvojitá čepel nůžek odstřihne větev o průměru až 3 cm čistě a přesně. Nůžky jsou konstruovány tak, aby s nimi bylo možno dosáhnout i na větve ve větší výšce, doslova protáhnou vaši ruku až o 91 cm, čímž pohodlně provedete řez až ve výšce cca 2,5 m.  Nemusíte proto používat štafle a budete pohodlně pracovat ze země. Nůžky jsou navíc vybaveny šikovným hákem, kterým snadno uvolníte odstřižené větvě z koruny stromu. Baterie 18 V / 5 AH vydrží na jedno nabití až 750 řezů, což je pěkná řádka stromů. Baterii je možné použít i pro další zahradní stroje Kärcher na platformě 18 V. Tyto nůžky se mohou stát důležitým pomocníkem, který vám usnadní řez stromů po celý rok.

Pokud se chcete dozvědět ještě více o pomocnících Kärcher, klikněte na www.karcher.cz nebo www.svetcisteni.cz.