Jak se zbavit vydýchaného vzduchu a vytvořit doma zdravé prostředí?

Kdy jindy se zamyslet nad kvalitou vzduchu v domácnosti než na podzim? Venkovní teplota klesá a většina lidí větrá až v momentě, kdy je v interiéru „nedýchatelno“? Obava z velkých tepelných ztrát je obvykle mnohem silnější než touha po zdravějším prostředí. V nevětraných prostorách však dochází ke kondenzaci vlhkého (vydýchaného) vzduchu a tvorbě plísní. Nehledě na fakt, že zvýšená koncentrace CO2 vede k mnoha zdravotním komplikacím včetně intenzivních bolestí hlavy a ztráty koncentrace.

Spousta lidí připisuje zvýšenou únavu, bolesti hlavy a mnohé další problémy například vyčerpání a stresu v práci – jen málokdo vidí souvislost mezi nedostatečným větráním nebo rekonstrukcí, v rámci které proběhla izolace obvodového zdiva. Nadbytku neviditelného plynu (CO2) se si nikdo nevšimne.

Větrejte za všech okolností

Odborníci jsou zajedno: otevření oken na mikroventilaci nebo „větračku“ nemá praktický význam. Efektivní je pouze výměna vzduchu dokořán otevřenými okny. Intenzivní, byť krátké větrání, vede ke snížení koncentrace CO2, aniž by došlo k výrazným tepelným ztrátám (za krátkou dobu se vymění vzduch v místnosti, ale stěny si teplo udrží). Před větráním by vás neměla odradit ani nepříznivá smogová situace, neboť i během ní je koncentrace CO2 ve venkovním prostředí nižší než v uzavřené místnosti. V prostorách bez oken by neměly chybět odtahové ventilátory.

Jak větrat nepřetržitě a skutečně zdravě?

Možnost, jak zajistit nepřetržitou výměnu vzduchu s minimálními tepelnými ztrátami, nabízí lokální neboli decentrální rekuperační jednotky. Moderní zařízení zajišťují tzv. řízení větrání a oproti klasickému centrálnímu rekuperačnímu systému je realizace mnohem levnější (systém nepotřebuje rozvody a pracuje v každé místnosti samostatně). Mnohé modely zároveň disponují účinnými filtry, které vzduch čistí od prachových částic, pylů a dalších nečistot z okolního prostředí. Dovnitř se dostává kvalitní, zdravý vzduch.

Pokud vás výhody decentrálního systému zaujaly, přečtěte si o technologii více na webu českého dodavatele špičkové německé techniky inVENTer – www.inventer.cz.