Jak si vybrat zahradní domek, který není náročný na stavbu?

Pokud rádi trávíte čas na zahradě a chcete ji obohatit o něco nového, máme pro vás řešení. Ideální volbou je zahradní domek, který slouží nejen k relaxaci, ale i k odpočinku. Můžete jej využít i jako úložný prostor pro nářadí a zahrádkářské vybavení.

Zahradní domek si můžete postavit i sami. Stačí vám k tomu nářadí a potřebný materiál. Vše lze snadno zakoupit a následně postavit svépomocí sestavit. Návod k montáži je obvykle jasný a srozumitelný, takže se nemusíte bát, že byste jej nezvládli.

Co si vybrat?

Zahradní domky, přístřešky a chatky mají široké využití. Zde je několik kritérií, které vám pomohou rozhodnout, který zahradní domek je pro vás a vaši zahradu ten pravý.

Stabilní povrch

Každý zahradní domek nebo kůlna musí stát na rovném a stabilním povrchu.

Pokud je povrch uvolněný, mohla by ho podemlít voda. To by mělo za následek

pozdější „usazení“ domu.

Co se týče nabídky na trhu, můžete si vybrat z domů, které už podlahu mají. Kromě toho je možností i příprava základové desky nebo betonových patek pro lepší stabilitu a jistější odizolování domu.

Velikost zahradního domku

Dalším důležitým kritériem je velikost domu. Měli byste si předem naplánovat, co všechno v zahradním domku chcete skladovat. Nebo bude sloužit pouze k rekreaci? Zahradní domky, chatky a kůlny si podle velikosti můžete zakoupit i pomocí vyhledávače nábytku a dekorací, Biano.cz.

Pokud chcete skladovat pouze zahradní nářadí, postačí vám menší kůlna. V případě, že chcete uschovat také gril, sekačku na trávu a kola pro celou rodinu, sáhněte po domku ve větších rozměrech.

Nezapomeňte si vyřídit stavební povolení

Pokud si plánujete pořídit běžný zahradní domek, stavební povolení nepotřebujete.

Musíte však splnit určité podmínky stanovené zákonem.

O územní souhlas musíte požádat, pokud stavba zmenší plochu pozemku na méně než

polovinu. Vždy si to však ověřte u místního obecního nebo stavebního úřadu.

Kovové, plastové nebo dřevěné?

Zahradní domky se podle materiálu dělí na kovové, plastové a dřevěné. Všechny tyto

typy mají své výhody i drobné nevýhody.

Domy z plechu

Kovové domky slouží především k uskladnění věcí. Mezi jejich výhody patří snadná

instalace a nenáročná údržba. Nejsou však vhodné pro rekreaci a nedisponují tak sympatickým vzhledem jako dřevěné typy.

Plastové domky

Plastové domky jsou také účelově konstruované a výborně se hodí na uskladnění potřebných věcí. Jejich montáž je většinou jednoduchá. Sestavíte je během několika málo hodin. Jsou nenáročné na údržbu, jejich nevýhoda ale spočívá v plastu, který je nestabilní a příliš lehký. Proto musí být plastové domky dobře ukotveny.

Dřevěné domky

Dřevěné domky mohou být nejen účelové, ale i rekreační. Dřevo v zahradě zkrátka vypadá báječně ve všech podobách. Při troše fantazie z něj vytvoříte útulné místo pro dokonalý zahradní relax. Mezi jeho drobné nevýhody patří obtížnější údržba a vyšší cena.