Jaké stínění zvolit do ložnice, aby se vám lépe spalo

Každý člověk spí mnohem lépe a kvalitněji, pokud je v ložnici absolutní tma. Ale jak jí dosáhnout? A proč je tma při spánku tak důležitá? V tomto článku se dozvíte spoustu tipů pro kvalitnější spánek.

Vliv světla na spánek

Pro kvalitní spánek je důležitý dostatek tmy, ticho a přiměřená teplota. Právě ve tmě se do lidského těla vyplavuje hormon spánku melatonin, který způsobuje, že se nám chce spát.

Každý člověk má zároveň nějakým způsobem nastaven cirkadiánní rytmus. Na základě světla nebo tmy se synchronizují naše vnitřní hodiny, které následně ovlivňují nejrůznější procesy v našem těle. Mezi tyto procesy se kromě jiného řadí právě i spánek.

Jak mít tmu při spaní

Odpověď je poměrně jednoduchá. V ideálním případě byste při spaní neměli mít puštěné žádné světlo. Pokud budete usínat u televize nebo se až do usnutí dívat do telefonu, moc to kvalitě vašeho spánku nepřidá.

Stejně tak může v noci působit rušivě pouliční osvětlení, které proniká do vaší ložnice. Pravdou ale zůstává, že větší tma zajišťuje kvalitnější spánek. Přesně proto se vyplatí zastínění ložnice řešit a poohlédnout se po efektivní variantě.

Pro kvalitní spánek je třeba dosáhnout naprosté tmy. Takový úplněk dokáže pěkně pozlobit.

Stínění do ložnice: jaké vybrat?

Pokud chcete dosáhnout úplného zatemnění ložnice, je třeba se poohlédnout po vhodné technice stínění. Jaké varianty jsou v současné době k dostání?

Vnější neboli venkovní žaluzie

První variantou jsou takzvané předokenní žaluzie. Díky elektrickému ovládání si můžete potřebnou tmu navodit z pohodlí vaší postele. Bohužel se ale nejedná o variantu vhodnou pro všechny typy oken. Hodí se spíše pro klasické rozměry oken, v případě atypických modelů nebo střešních oken budete muset sáhnout po vnitřních žaluziích na míru.

Výhodou venkovního stínění je také fakt, že odráží sluneční paprsky ještě venku před oknem, což zabraňuje zbytečnému přehřívání místnosti.

Vnitřní okenní žaluzie

Vnitřní žaluzie do oken nebývají tak kvalitní jako venkovní žaluzie a zpravidla dosahují nižší životnosti. Jejich slabou stránkou jsou totiž plastové komponenty v podobě ovládacích tyčí, řetízků a spojek. Pokud ale nemáte možnost instalovat vnější žaluzie, jedná se o dobrou volbu.

Závěsy do ložnice

Další variantou pro zastínění ložnice jsou klasické závěsy, které dokáží příjemně zútulnit každou místnost a dodat jí šmrnc. Na druhou stranu se s nimi pojí několik nevýhod. Předně pokud chcete dosáhnout opravdu silného zastínění, je třeba vybrat speciální zatemňovací závěsy, obyčejné vám nepostačí. Na trhu je totiž k dostání spousta závěsů, které vám světlo v ložnici ztlumí, ale stále zde bude pronikat.

Další nevýhodou může být fakt, že se v závěsech drží prach a je tedy třeba je pravidelně prát. Časem vás rovněž jejich design může omrzet a vy se budete poohlížet po nějaké nové variantě.

Závěsy skvěle zútulní každou místnost.

Zatemňovací vnitřní rolety

Jako skvělý způsob zastínění mohou fungovat také zatemňovací okenní rolety neboli clony. Vybrat si můžete z různých materiálů i způsobů instalace. Některé látkové rolety se instalují na rám okna, jiné na zeď a další variantou jsou ty na nosném rámu. Nevýhodou je skutečnost, že u nich ve většině případů nelze ovlivnit intenzitu stínění (na rozdíl od žaluzií). Na druhou stranu si ale můžete do ložnice vybrat rolety s velmi nízkou propustností světla.

Screenové předokenní rolety

Clony neboli screenové rolety jsou variantou exteriérového stínění. Jedná se o skvělé řešení proti přehřívání interiéru, které vás zároveň ochrání před hmyzem a ušetří energie.

Výhodou těchto venkovních zatemňovacích rolet je látka, která vám zachová průhled do venkovního okolí. Zároveň vás ale tento materiál ochrání před zvědavými pohledy kolemjdoucích.

Další způsoby zastínění oken

Nejčastěji používanou variantou interiérového stínění jsou samozřejmě klasické žaluzie. Ty mohou být vyrobeny z hliníku, látky nebo třeba ze dřeva. Neméně populární jsou přitom žaluzie den a noc nebo vertikální žaluzie, které se skvěle vyjímají zejména u velkých oken.

Originálním stínicím prvkem jsou také takzvané japonské posuvné panelové stěny, které každé místnosti dodají eleganci. Jejich výhodou je také možnost snadného sundání a opětovného nasazení díky připevnění k pojezdu suchým zipem.

10 tipů pro lepší spánek

Kromě tmy vám k lepšímu spánku pomůže kvalitní vybavení ložnice a dodržování pravidel spánkové hygieny.

  1. Investujte do kvalitní postele (např. boxspring) a matrace, která bude vyhovovat vašim potřebám.
  2. Postarejte se o to, abyste v ložnici měli čistý vzduch. Pokud s tímto problémem bojujete, můžete si pořídit speciální čističku vzduchu.
  3. Pravidelně větrejte, abyste si mohli v noci užívat svěží vzduch.
  4. V posteli nepřemýšlejte o negativních věcech, které se v průběhu dne udály. Naopak věnujte myšlenky něčemu pozitivnímu.
  5. Myslete na pravidelný pohyb, který vám pomůže rychleji usnout.
  6. Zhruba 6 hodin před spaním už nekonzumujte kávu.
  7. Večer sviťte lampičkou s tlumeným světlem, které vás připraví na nadcházející spánek.
  8. Bezprostředně před usnutím se nedívejte do počítače nebo mobilního telefonu. Raději se pusťte se do čtení knihy.
  9. K večeři si dejte něco lehkého.
  10. Spěte v uklizeném prostředí.