Jaký tvar může mít střecha domu

Jednou z nejdůležitějších otázek, se kterou se musí každý investor potýkat, je výběr tvaru střechy. Toto rozhodnutí má mnoho důsledků. Promítá se mimo jiné do estetických hodnot celého objektu a odolnosti střechy vůči povětrnostním vlivům – větru, dešti a sněhu. Volba konkrétních řešení také přímo ovlivňuje cenu celé investice.

Typy střech

Sedlová střecha – skládá se ze dvou svahů, které mohou mít různé úhly sklonu. Tento oblíbený a klasický typ střechy se velmi často používá pro rodinné domy – dodává jim tradiční vzhled. Jeho přednosti jsou dnes oceněny i v moderní výstavbě, příkladem mohou být v současnosti oblíbené obytné stodoly . Ve srovnání s jinými možnostmi je taková střecha poměrně levná na výrobu. Účinně chrání celou konstrukci před povětrnostními vlivy.

Valbová střecha ve verzi stanové nebo obálkové – to je velmi oblíbený tvar střechy, který často volí investoři. Varianta stanu bez hřebene má čtyři záplaty sbíhající se v jednom centrálně umístěném vrcholu. Dokonale zdůrazňuje proporční tvar budov na čtvercovém půdorysu.Na valbové střeše v plášťovém provedení mají svahy tvar lichoběžníků (na delší straně) a trojúhelníků (na kratší straně). Svým vzhledem odkazuje ke klasickým architektonickým formám – tento typ řešení se používal mimo jiné v noblesních sídlech.

Mansardová střecha – je variací sedlové nebo valbové střechy. Na střeše jsou svahy rozděleny na dvě části s různými úhly sklonu. Díky tomuto postupu je možné pohodlně využít půdní prostor. Mansardová střecha má dlouhou tradici a její kořeny sahají až do francouzského baroka. Po estetické stránce se vyznačuje velmi elegantním a stylovým vzhledem. Montáž mansardové střechy vyžaduje použití tašek příslušného tvaru, tzv mansarda nebo zlomená.

Pultová střecha – jinak známá jako jednoplášťová střecha, se skládá pouze z jednoho sklonu, obvykle s malým úhlem sklonu. Je ideální pro dlouhé, úzké bloky. Sedlová střecha je poměrně jednoduchá technická varianta, a proto levná. Za pozornost stojí i možnost estetického a odolného zakončení horní hrany střechy – tzv. desktopu. Dlaždice na ploše zde budou nenahraditelné.

Plochá střecha – tento typ střech na rozdíl od názvu není zcela plochý – jejich sklon může být až několik stupňů. Toto řešení je vhodné zejména pro moderní domy. A co víc, umožňuje libovolně ovládat tvar budovy, aniž by se výrazně navyšovaly investiční náklady.

Téměř každou plochou střechu lze využít jako prakticky využitelný prostor – například terasu s rostlinami. Je však třeba připomenout, že z rovné plochy musíme odstranit nahromaděný sníh, což může být problém, když se dům nachází v oblastech se silnými srážkami.

Vyzkoušejte výhody zelené střechy

Je ekologická. Rostliny dodávají kyslík a absorbují oxid uhličitý, což se hodí zejména ve městech, kde většinou zeleně nedostatek. Zelené střechy pomáhají tento problém vyřešit a rostliny na nich pěstované výrazně zlepšují stav ovzduší. O ekologické roli zelených střech nikdo nemůže pochybovat.

Pomáhá regulovat teplotu. Horké léto, rozpálené velkoměsto – typické negativní jevy posledních let. Kdyby bylo ve městech více zelených střech, nebyly by tyto jevy tak silné.

Rostliny totiž umí teplotu regulovat. Viditelné světlo využívají k fotosyntéze. Velkou část energie spotřebují při vylučování vody povrchem rostliny. Těmito mechanismy snižují teplotu.

Zelená střecha tvoří izolaci před přehříváním budovy v posledním patře. Důležité je ale správné provedení vrstev střechy (hydroizolace, dělicí vrstva, tepelná izolace, parozábrana, spádová vrstva, nosná konstrukce). Zároveň také snižuje náklady na vytápění v zimě.

Zelené střechy mají vysokou, prakticky neomezenou životnost – za předpokladu, že jsou správně založené a dobře udržované. Zároveň chrání střešní plášť a tím prodlužují jeho životnost. Jejich funkce je estetická – pohled na zelenou plochu lahodí lidskému oku a uklidňuje, dále tlumí hluk, což je důležité ve městě a zadrží dešťovou vodu i při větších deštích.