Proč byste neměli podcenit výběr psacího stolu?

Psací stůl jistě patří k základnímu vybavení nejen každé kanceláře, ale i domácnosti, a to jak v dětském pokoji, tak i v pracovně. Aniž byste si to pořádně uvědomovali psací stůl vás provází životem již od mladšího školního věku. Vybírejte jej s rozvahou, aby se vám u něj dobře pracovalo a těšil vás řadu let. Vzhled je sice důležitý, ale při výběru pracovního stolu by se dalo říct, že až druhotný.

Špatná výška pracovní desky

Častým neduhem při výběru psacího stolu je zanedbání správné výšky. Ačkoli je totiž obecně doporučována výška 75 cm, nemusí každému vyhovovat, což se pak odrazí třeba bolestí zad. Vyšší psací stůl ocení zejména vysocí lidé, ale není to pravidlem, abyste zjistili, jak vysoký pracovní stůl by vám vyhovoval zkuste se posadit na židli a spustit si k zemi třeba krejčovský metr. Podle toho pak můžete vybírat. Vhodnou alternativou pak mohou být stoly s nastavitelnou výškou pracovní plochy.

Samozřejmě, že standardně vysoký psací stůl nepořídíte čerstvému školáčkovi, pro děti se doporučují tzv. rostoucí psací stoly, kde můžete pracovní desku postupně vyzvedat.

Pozor i na šířku psacího stolu

Dalším důležitým parametrem je šířka psacího stolu, standardně činí 60 cm, což je dostatečné pouze v případě, pokud chcete na stole především psát. Pokud chcete na stole používat notebook nebo počítač, nezapomeňte, že vzdálenost od očí by měla být právě oněch 60 cm. Vhodnou alternativou jsou tak psací stoly s šířkou 80 cm.

Jak je to s délkou pracovní desky?

Samozřejmě, že ne vždy si můžete pořídit velký psací stůl a musíte se přizpůsobovat prostoru, který vám interiér nabízí. Pokud by tomu tak nebylo, je vhodné volit stůl, jehož pracovní plocha bude minimálně 120 cm dlouhá. Jen tak budete mít dostatek prostoru nejen pro vlastní činnost, ale i pro předměty, které potřebujete mít po ruce.

Nezapomeňte ani na úložný prostor

Snad každý psací stůl by měl být vybaven zásuvkou nebo poličkou. Pokud si zvolíte industriální typ psacího stolu, který je opravdu jednoduchý a tyto prostory postrádá, brzy se budete shánět po nějakém praktickém kontejneru. Potřebujete přeci někam založit šanony s dokumenty apod.

Velmi populární jsou v tomto ohledu psací stoly ve tvaru písmene „L“, které nabízejí jednu plochu jako pracovní a pod druhou se nachází praktická komoda s policemi či šuplíky.