Sádrokartonu přijdete na chuť i v koupelně

Když se řekne sádrokarton, většina lidí si vybaví podhledy v obývacím pokoji nebo příčky v podkroví. Ale koupelna? Možná jste to netušili, ovšem i zde nachází sádrokartonové desky uplatnění. V minulosti vlhké prostředí využití populárního materiálu limitovalo, nyní překážkou není. Respektive pro speciálně upravené desky, které poznáte podle zelené barvy.

Montáže sádrokartonu s označením GKBI (příp. RBI) v koupelně jsou naprosto běžné. Zelené desky jsou určeny do prostředí, ve kterém je vlhkost vzduchu výrazně vyšší než v ostatních místnostech. Konkrétně do 75 % při 20 °C a krátkodobě i vyšší hodnoty (do cca 10 hodin při 85 % a do 2 hodin při 100 % vlhkosti). Z hlediska reakce na oheň spadají do třídy A2.

Co si však počít v případě prostředí s ještě vyšší relativní vlhkostí vzduchu? Zeptali jsme se odborníka: zkušený instalatér Praha z řemeslnického cechu EKOMPLEX upozorňuje, že při předpokladu vyšší vlhkosti nebo delší doby působení vlhkého vzduchu je vhodné použít cementové desky. V praxi nachází uplatnění např. ve sprchách či umývárnách, v aquaparcích apod.

Elegantní estetické řešení pro každou koupelnu

Obliba voděodolného sádrokartonu v moderním interiéru není náhodná. Pro koupelnu i toalety je typická přítomnost potrubí a rozvodů. Díky sádrokartonovým deskám se lze elegantně zbavit nevzhledných koutů a dosáhnout velmi působivého výsledku s minimálním úsilím. Rychlá a poměrně nenáročná montáž, jakožto i možnost rychlé demontáže, jsou naprosto přesvědčivými argumenty. Skrýt to, co by nemělo být na očích nebo oddělit toaletu od koupelny nebylo nikdy tak snadné jako se sádrokartonovými deskami. Pevný materiál vydrží v bezvadném stavu desítky let.

Kolik stojí?

Zelený sádrokarton je o něco dražší než obyčejná varianta. Standardní rozměry desky jsou: tloušťka 12,5 mm, šířka 1250 mm a délka 2000 mm. Hmotnost činí cca 25 kg. Cena za m² se obvykle pohybuje v rozmezí 70 – 100 Kč.

Jak ho namontovat?

Vodoinstalatéři Praha upřesnili, že montáž zeleného sádrokartonu probíhá stejně jako je tomu u běžných desek. K nosné konstrukci se připevňuje pomocí k tomu určených sponek nebo vrutů.