U krbu je príma! A jak zpracovat i čerstvé dřevo, aby hořelo?  

Patříte již letos také mezi „krbaře“ a vytápíte svou domácnost dřevem? Krbová kamna do domova přináší to romantické hřejivé kouzlo, díky kterému každý večer může být klidný a relaxační. Jen plápolající plamínky, praskot dřeva a vy.

Ovšem přichází chvíle, kdy se opravdu dlouho snažíte rozdělat oheň, ale pokaždé se udusí. Třísky ještě jakžtakž chytají, ale jakmile tam hodíte polínko, „je vymalováno“. Není překvapením, že čerstvé dřevo chytá hůře, ale stále si můžete pomoci.

 Je jasné, že potřebujete, aby dřevo co nejvíce vyschlo. Přístřešek je tedy podmínkou pro to, aby se proces schnutí stal skutečností. Ale co teď? Dříví nařežte či na sekejte i na menší kusy, které budete přikládat na popelový základ ze zmíněných třísek. Nechte tyto špalíčky odstát na teplém místě. Nejlépe alespoň 24 hodin právě vedle hřejivých kamen, případně u radiátoru. Alespoň trochu proschne a minimálně dobře chytí.

No a na příští rok už budete připravení lépe. Ideální je, pokud vaše dříví prosychá alespoň 2 roky. S kamny a krby se letos ale „roztrhl pytel“. Tudíž dřevo bude pravděpodobně nevyzrálé a mokré. Je dobré udělat si zásoby a přístřešky podél domu, garáže či kůlny ve kterých vám bude schnout tento lesní poklad i na další roky dopředu.

Dříví vás letos zahřeje alespoň dvakrát. Poprvé, když jej budete řezat a sekat. No a podruhé už hezky praskající v krbu. Tím, že si nařežete i menší polínka, si připravíte správný základ pro vložení polen velkých a oheň bude hořet lépe i do noci, kdy se uchýlíte ke spánku.

No a aby nebyla příprava ohně a dřeva taková dřina, máme pro vás ještě jeden tip na spolehlivou pomocnici.

Řetězová pila mimo příprav palivového dřeva bude mít využití na zahradě i k prořezávání silnějších větví. Bateriová řetězová pila je pro práci na zahradě i při přípravě dřeva maximálně flexibilní. Řetězová pila KärcherCNS 18-30 Battery je vhodnou variantou a potěší i váhou, která se i s vloženou baterií pohybuje okolo 4 kg. S baterií s výkonem 5,0 Ah zvládne až 70 řezů, a to velmi precizních díky vynikající rychlosti a optimální šířce řezu. Velkou výhodou je i údržba a bezpečnost během práce. O napínání řetězu se postará systém, kterým je pila vybavena, díky čemuž není k napnutí potřeba nářadí. Extrémně jednoduché ovládání zabezpečí automatické mazání a o zmiňovanou bezpečnost se stará brzda, ochrana proti zpětnému rázu a systém dvou vypínačů.

www.karcher.cz

Předchozí článek
Další článek