Vyměňte okna a ušetřete až 40 % za topení

Rtuť teploměru klesá, topení jede na plné obrátky, ale vy stejně v huňatých ponožkách hledáte další přikrývku. Pokud je vám tato situace povědomá, sundejte deky z parapetů a zvažte raději výměnu oken. Poradíme, na co se zaměřit.

Zasklení je důležitější než rám

V rodinných domech okny uniká přibližně 40 % tepla, v bytě počítejte až s polovinou tepelných ztrát. Nezáleží přitom na materiálu rámu, plast i dřevo izolují stejně. Mnohem důležitější roli hraje zasklení.

Existují 4 základní možnosti zaskleníprotihlukové, bezpečnostní, protisluneční a právě s tepelnou ochranou. Tato skla udržují teplo a nepropustí chlad. Snižují tak náklady na vytápění a šetří životní prostředí.

Při výběru oken sledujte ukazatel tepelně-izolačních vlastností – prostupnost tepla u celého okna (Uw). Nižší hodnota značí úsporu. Zatímco stará špaletová a zdvojená okna mají hodnoty kolem 2,8 W/m2K, u nových oken s izolačním dvojsklem se dostanete na polovinu. U trojskla to vychází dokonce kolem 0,8 W/m2K. Výměnou oken ušetříte 25-40 % za vytápění.

Zaměřte se na více parametrů

Při výběru oken neřešte jen úsporu, ale zamyslete se i nad dalšími parametry. Zaměřte se na světelnou propustnost a solární faktor. Jinými slovy – zjistíte, kolik světla projde do vaší domácnosti a do jaké míry byt prohřeje slunce. Záleží také na samotné montáži. Pokud jsou okna správně seřízená, neprofukují. Jedině promyšlenou kombinací všech parametrů a správnou montáží dosáhnete nižších úniků tepla, a také izolace od hluku z okolí.

Pokud starými okny táhlo, z bytu unikala i vlhkost. Nová okna sice perfektně izolují, ale v interiéru se může začít dařit vlhkosti. Nepodceňte proto správné větrání. Nezáleží na tom, jestli máte dřevěná okna nebo plastová okna. Především v chladnějších měsících větrejte krátkodobě a intenzivně. Kontrolujte pravidelně choulostivá místa a případně použijte odsavač par, aby nevznikala plíseň.

Autorem článku je Pavla Melenová