Zahradní nábytek – víte, jak vybrat ten nejlepší?

Nezáleží na tom, zda máte malý balkon nebo velkou terasu – venkovní prostor lze snadno proměnit v další pohodlný pokoj, pouze na čerstvém vzduchu. Víte, jaký nábytek vybrat na balkon a jaký na terasu? Poradíme vám.

Výběr zahradního nábytku – co zvážit?

Než si zahradní nábytek koupíte , odpovězte si na 3 otázky: K čemu ho budete používat? Kolik místa máte? Kde bude stát zahradní nábytek?

1. K čemu budete zahradní nábytek používat?

Pokud je vaším cílem relaxovat venku, dobrou volbou je pohovka nebo zahradní křesla. Rádi relaxujete vleže? Zvažte nákup lehátek, lenošky, válendy nebo houpací sítě. Houpací sítě jsou nyní v módě! Pokud chcete relaxovat se zahradním nábytkem, pravděpodobně nebudete potřebovat velký stůl, postačí nízký konferenční stolek nebo lavice. Pokud plánujete venkovní akci s rodinou nebo přáteli – grilování, zahradní párty nebo jen zahradní večeře – budete si muset pořídit vhodný velký zahradní stůl a židle, lavice nebo taburety. Možná budete potřebovat také pomocný stůl.

2. Kolik místa máte na nábytek?

Pokud je váš dostupný prostor omezený, zaměřte se na nábytek, který je pro vás nejdůležitější a na řešení, která zabírají méně místa. Pokud například potřebujete 2 pohodlná místa k odpočinku, zvolte místo dvou křesel rozkládací pohovku pro dva. Pamatujte také, že zahradní nábytek by neměl trávit celou zimu venku – budete potřebovat místo, kam ho uložit. Může to být garáž nebo sklep. Můžete jednoduše umístit nábytek do místnosti a používat jej doma v zimě.

3. Kde bude stát nábytek?

Bude váš zahradní nábytek stát pod střechou, nebo bude vystaven dešti a slunci? To je důležité pro výběr materiálu. Pokud nábytek navlhne, dbejte na to, aby mu vlhkost neublížila nebo aby dlouho nevysychal. Pokud je nábytek naopak vystaven slunci, zkontrolujte, zda látka nevybledne nebo se kov nezahřeje.

4. Jaký materiál je nejlepší?

Zahradní nábytek se vyrábí z různých materiálů – dřevo, ratan, plast, ocel a hliník.

Dřevo je nejuniverzálnější – volí ho jak tradicionalisté, tak příznivci stále módního skandinávského designu. Dřevo vypadá přirozeně a dobře se hodí k vegetaci. Navíc je velmi odolný, takže správně zajištěný dřevěný zahradní nábytek vám bude sloužit mnoho a mnoho let. Doporučujeme především zahradní nábytek z teakového dřeva , které je velmi odolné vůči povětrnostním vlivům. Ratanový nábytek vypadá elegantně, ale neodolá dešti a slunečnímu záření, proto se nejlépe uplatní na zastřešených terasách a balkonech. Plastový zahradní nábytek se naproti tomu snadno čistí a je lehký, takže jeho uskladnění každý večer doma není žádný problém.


Když vybíráte nový zahraní nábytek tak se zaměřte na zpracování a pevnost materiálu. Šroubky musí být kvalitní aby nezrezli a povrchová úprava nábytku na zahradu odolná aby vydržela každoddenní svit slunce.