Plazmový řezací stroj umožňuje vyřezávání různých tvarů a otvorů do plechů a kovových plátů. A to s vysokou přesností a rychlostí. Využívána je plazma neboli proud horkého plynu, který je ionizován elektrickým obloukem.
Plazmový řezací stroj
Plazmový řezací stroj umožňuje přesné řezání kovů díky ionizovanému plynu, který vysokou rychlostí prochází úzkým otvorem plazmového hořáku. Jakmile se plazma spojí s řezaným kovem, vzniká elektrický obvod a můžete se pustit do práce. Vysoká teplota zajišťuje efektivní řezání různých kovových materiálů. Využíván je běžně stlačený vzduch, ovšem využít lze například také dusík, argon či kyslík a další plynné směsi. Některé řezačky dokáží pracovat s více plyny, přizpůsobíte je tak materiálu, se kterým chcete pracovat.
Ochrana při práci
Plazmová řezačka pracuje s velmi vysokými teplotami a rychlostí. Při práci je proto třeba být velmi opatrní. Kromě hrozby popálení plazmou je třeba chránit také svůj zrak. Oblouk plazmové řezačky může být velmi intenzivní, při delším pohledu proto hrozí poškození sítnice. Naprostým minimem by proto při práci měli být ochranné brýle, ideálně rovnou helma. Přizpůsobit byste měli také své oblečení, jelikož při řezání mohou lítat jiskry.
Plasmový řezací stroj
Plasmový řezací stroj si hravě poradí s jakýmkoliv vodivým materiálem. Hloubka řezu, které je plasmová řezačka schopná, je závislá na typu samotné řezačky a druhu kovu, se kterým pracujete. Běžná tloušťka materiálu, kterou řezačka zvládne, je zhruba jeden až tři centimetry. Průmyslová zařízení zvládnou i mnohem více, až patnáct centimetrů. Pro běžnou práci si však vystačí s běžně dostupnými řezačkami, které nabízí skvělé vlastnosti.
Při výběru plazmové řezačky se vyplatí investovat do kvalitního modelu. Práce vám půjde lépe od ruky a získáte zařízení, na které se můžete spolehnout.
Redakce radí: Hledáte zaměstnání v technickém oboru? Operátor výroby je pro Vás tou pravou volbou.