Jak správně čistit terárium

Ať už vaše terárium osídluje leguán, želva, chameleon nebo jiné zvířátko, je nutné jeho příbytek udržovat v čistotě. Ne nadarmo se říká, že čistota je půl zdraví, a u našich domácích mazlíčků to platí zrovna tak. Údržba terária je o něco jednodušší než například čištění ptačí klece, i tak ale musíte být důslední a pečliví.

Jak často je třeba terárium čistit?

To, jak často je nutné terárium čistit, záleží na zvířátku, které v něm žije. Například pavouci úklid a vybočení ze své rutiny snáší jen velmi špatně, proto stačí terárium vyčistit pouze jednou nebo dvakrát do roka. Naopak u chameleonů čištění většinou nevyvolává téměř žádný stres, takže terárium můžete čistit častěji.

Čištění a dezinfekce

Čištěním terária zbavíte prostor zvířecích exkrementů, zbytků potravy nebo v případě hadů svlečené kůže. Pokud byste tyto nečistoty neodstranili, hrozí, že se v teráriu vyskytne plíseň nebo bakterie, ze kterých může zvíře onemocnět. Zkontrolovat byste měli všechny části terária, tedy sklo, hliníkové profily, substrát a terarijní dekorace. Vodu samozřejmě musíte vyměňovat mnohem častěji, nejlépe každý den. Pokud se v ní ale vyskytují nečistoty, tak i několikrát denně.

Skla terária je třeba pravidelně omývat vlhkým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Pokud se na nich objevil vodní kámen, je třeba použít speciální roztok, fungovat ale bude i zředěný ocet nebo citronová šťáva. Samozřejmě musíte nejprve zvířátko vyjmout a dočasně ho umístit na jiné místo, aby nepřišlo do styku s žádným čisticím prostředkem.

Čas od času je dobré terárium i všechno vybavení a pomůcky vydezinfikovat, abyste měli jistotu, že jste se zbavili všech bakterií a plísní. K dostání jsou speciální dezinfekce na terária, použít ale můžete i vhodný domácí čistič. Nakonec vše opláchněte hadříkem namočeným v čisté vodě. Terárium i vybavení nechte vyschnout a vyvětrat, než umístíte vašeho mazlíčka zpět.