Jaká střecha je nejlepší?

Střešní krytina je jednou z nejdůležitějších komponent domu, a tudíž také nejdražších. To ale není důvod na ní šetřit. Právě naopak. Cenu střešních krytin spolu s prací určuje i kvalita materiálu, a tu střechy rozhodně není na místě podceňovat.

Střešní krytina se vybírá s přihlédnutím hned k několika faktorům. Jedním z nejdůležitějších jsou tvar a složitost střechy. Jiná střešní krytina je vhodná pro ploché střechy a jiná na šikmé. Velkou roli hraje i nosnost střešní konstrukce neboli krovu. Například pro pasivní dřevostavbu je většinou třeba zvolit lehkou střešní krytinu, ať již plechovou či z asfaltového šindele. Krovy s vysokou nosností si říkají spíše o keramické či betonové střešní tašky. To však neznamená, že takový klasický cihlový dům nemůže být opatřen lehkou střešní krytinou. Může.

Odolné a s dlouhou životností

Dalším parametrem při výběru stření krytiny by měla být její odolnost a s ní související životnost. V tomto ohledu jsou sázkou na jistotu plechové krytiny. Lehké, bezúdržbové a s opravdu dlouhou životností. Kvalitní střešní krytina vydrží i několik generací, jak ostatně dokazují i některé historické stavby opatřené kvalitní plechovou krytinou.

Pozinkované a hliníkové

Plechové střešní krytiny se nejčastěji vyrábějí z pozinkovaného a hliníkového plechu. Cenově nejdostupnější je plech pozinkovaný. Za méně peněž ale dostanete také méně muziky, v tomto případě kratší trvanlivost. Jde-li vám primárně o životnost, zvolte o něco dražší hliníkový plech. Ještě dražší je měděný plech vynikající vyšší tepelnou roztažností. Proto se z něj často vyrábění například okapy.

Titanzinkový, z aluzinku a olověného plechu

Dobrým poměrem mezi cenou a kvalitou vyniká titanzinek. Svou životností a minimálními národy na údržbu se přibližuje k mědi a cenou k hliníku. Dále se nabízejí různé poplastované a polakované plechy stejně jako plech aluzinkový, olověný a nerezový. Volbu konkrétního plechu je vhodné konzultovat s odborníkem.

Předchozí článekBobr
Další článekStavební stroje