Ne každý pěstuje v zahradě květiny a zeleninu, mnozí upřednostňují trávník a keře. Jak budou vypadat v létě, nezávisí pouze na sečení, hnojiva a závlah. Po zimě je třeba trávník a křoviny provzdušnit a prořezat. Máme pro vás několik tipů, jak na to, aby to nebolelo.
Provzdušnění trávníku
Na trávnících se zvlášť na jaře rozšiřuje mech, který odebírá výživu a potlačuje růst trávy. Aby se ke jí kořínkům dostalo více světla, vláhy a živin, potřebujeme staré rostlinné zbytky odstranit. K očištění trávníku můžeme použít vertikutační hrábě s ostrými zuby nebo vertikutátor se kterým ho očistíme a provzdušníme efektivněji. Vertikutátor, někdy nazývaný i travní fréza, je zařízení prořezávající zbytky odumřelých rostlin, mech, plevel a kousky posečené trávy. Na trávníku vytvářejí neprodyšnou vrstvu, tzv. travní plsť, která nedovolí pronikat vodě ani vzduchu či živinám ke kořenům trávy. Důsledkem nanesené plsti může být vysychání až odumření částí nebo celého trávníku. Při vertikutaci se doporučuje projít trávník ve dvou na sebe kolmých směrech. Obvykle se travní plsť prořízne do hloubky 3 až 5 mm. Provzdušňovače nebo aerifikátory z trávníku zas vyhrabou travní plsť pomocí hrabacieho válce s hrabicemi. Rozřezanou plsť vyhrabe lehčí než nerozřezané a provzdušňuje zem. Hned po frézování a provzdušnění trávník nevypadá velmi reprezantatívne, ale velmi rychle se zotaví, kvalitnější zakoření a zakrátko zhoustne. Vertikutace se doporučuje provádět dvakrát ročně – na jaře, v období března nebo dubna, a na podzim, koncem srpna nebo začátkem září. Provzdušnění je třeba provádět častěji, přibližně jednou za 6 týdnů v sezóně od března do listopadu.
Pomocníci na trávník
Abyste si nemuseli na každou z těchto činností zajišťovat speciální zařízení, výrobci nabízejí přístroje, které obě funkce spojují. Moderní vertikutátory integrují funkce travní frézy a provzdušňovače do jednoho stroje. Očistí a provzdušní trávník pomocí nožového nebo pružinového provzdušňovacího válce, přičemž odpad se zachycuje ve sběrném koši. Velmi malé travní plochy můžeme ošetřit i ručně tzv. provzdušňovacími hráběmi, řezacími hráběmi nebo kypřičem trávníku. Na plochy větší než 100 m2 je vhodné využít stroj. Elektrické vertikutátory jsou vhodné na plochy o velikosti přibližně do 250 m2. Benzínový vertikutátor je při výkonu motoru 1,3 kW použitelný na zahrady s plochou do 700 m2.
Jak na přerostlé křoviny
V zahradě chceme mít blíž k přírodě, nechtěná bujná vegetace se nám však může způsobit starosti a zasáhnout do našeho životního prostoru. Stává se to zejména v okolí chat, chalup nebo přírodních ploch. V takových případech by měl mít správný hospodář připravený křovinořez. Používá se na hrubé sekání v náročných a rozlehlých terénech. Seká se jím vysoká a přerostlá tráva, ale i plevel, malé keře či náletové dřeviny. Při výběru správného modelu třeba pamatovat na několik věcí. V první řadě si ho nesplést s vyžínačem.
Křovinořez nebo vyžínač?
Tyto dva nástroje se často pletou, ačkoli se od sebe liší hned několika rozdíly. S křovinořezem můžeme jít do vysoce zarostlých a těžko přístupných míst, zatímco vyžínač je jen na dosečení trávy, doladění detailů, které jsme nedokázali posekat sekačkou. Rozdíly mezi vyžínačem a křovinořezem si můžeme všimnout hned na první pohled. Pro vyžínač je typická zahnutá trubka ve spodní části, přenos výkonu motoru na sekací hlavě je vždy prostřednictvím speciálního kabelu, bowdenu, který zajistí, že výkon je stejný na motoru i na sekací hlavě. Ve vyžínači zas nelze použít pilový kotouč, sekat se dá jen strunou, má slabší motor, ale je skladnější a mnohem lehčí.
Po zimě je třeba myslet i na terasu
Po zimních srážkách zůstávají znečištěné spáry mezi dlaždicemi terasy či balkonu. Běžné mytí nánosy nesmyje, je třeba použít tlak tlakový vodní čistič. Takové čističe si najdou v domácnosti rozmanité uplatnění. Můžeme je využít k mytí auta, odstranění mechu či jiných nečistot na plochách fasády a terasy, ale i na silnici, zahradním nábytku či v bazénu. Vyčistit znečištěná místa na starší betonové dlažbě bývá po zimě velmi těžké, často až nemožné. Má vysokou nasákavost a veškeré nečistoty rychle vsáknou do dlažby. Na jaře jí pomůže impregnační nátěr, který vytvoří ochranný film, zamezí tvorbu mechů ve spárách, sníží výskyt „výkvětů“ – bílých fleků a chrání je proti UV záření.