Zabavte se stavbou terasy a využijte ji k pořádní oslav i odpočinku

Mnoho obyvatel rodinných domů jsou kutilové a práce na zahradě je baví. Často se dokonce sejdou s partou přátel a pracují společně. Co tak vybudovat si svou vlastní terasu, která umožní snadný vstup na zahradu, dovolí vám umístit na ni zahradní nábytek, opalovací křesla nebo různé květiny v okrasných květináčích či jiné dekorace? Trávit čas na ni budete moci sami, ale také s partou přátel, které za teplých letních večerů pozvete třeba na grilovačku.

Z jakých materiálů vybírejte materiál na podlahu

Pokud se pro výstavbu terasy skutečně rozhodnete, budete muset zvolit podlahu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Můžete vybírat z klasické dlažby, WPC prken anebo dřevěných prken. V případě dlažby je nutné použít betonové základy, což může mnohé odradit. Na druhou stranu je výhodou, že následná péče je téměř nulová a nemusíte se obávat hnití základů nebo prken. Nutno však podotknout, že dlažba akumuluje teplo. V parných dnech tedy ještě zvýší pocitovou teplotu a také nepřichází v úvahu, abyste se na ní pohybovali bez bot.

Dále mohou přijít na mysl WPC prkna. Ta jsou vyrobena kombinací termoplastického polyethylenu a dřevěných pilin. Tato prkna jsou poměrně cenově dostupná, materiál je s dlouhou životností a taktéž péče o ně není vysoce náročná. I zde se však setkáte s problémem akumulace teploty. Dále se může stát, že v prvních týdnech po namontování se změní barevnost, pak už ale navždy zůstane stejná.

Velmi oblíbeným materiálem je dřevo. I přesto, že vyžaduje dobrou péči, je staviteli často nakupované. Pokud se o něj budete dobře starat, slibuje dlouhou životnost. Při výběru dřevěných prken myslete na to, že je vhodné vybírat mezi tvrdšími a odolnými dřevinami.

Budování základů

Základy na pokládku terasy jsou velmi důležité. Srovnejte zeminu do roviny. Pokud se vám to 100% nepodaří, využijte retifikační terče. Pro vyrovnání menších nerovností je pak možné použít terasové podložky. Na udusaný štěrk a písek, který na zeminu rozmístíte, přijdou ideálně impregnované hranoly a terasová prkna. Pro podrobnější návod si přečtěte další článek.