Taková to byla krásná komoda! Po řádění červotoče z ní zbylo jen torzo a vám oči pro pláč. Ale byl to opravdu červotoč? Kromě notoricky známého zástupce dřevokazného hmyzu mohou na chatu, chalupu i do běžné domácnosti zavítat i jiní brouci. A aby toho nebylo málo, dřevo ohrožují také některé dřevokazné houby a plísně. Příroda se bez nich neobejde, doma je ovšem rozhodně nechceme.
Kdy je dřevo v ohrožení?
Dřevokazný hmyz napadá dřevo již při vlhkosti 10 % a teplotě nad 10 °C, na pozoru by proto měli být i majitelé velmi dobře vysušeného dřeva. Dřevokazné houby, jejichž nejznámějším a nejrozšířenějším zástupcem je dřevomorka, vyžadují vlhkost nad 20 % a ideálně teplotu v rozmezí 22-25 °C. Plísně se ve dřevě zabydlují při vlhkosti povrchu nad 25 %.
Obecně čelí největšímu ohrožení dřevo, které je v permanentním styku se zemí nebo s vodou a obecně jakékoliv dřevěné prvky ve venkovním prostředí. Spóry plísní a hub, jakožto i dřevokazný hmyz, pronikají dovnitř přes drobné trhlinky a spáry.
Seznamte se s tesaříkem
Pomineme-li známějšího červotoče, pak pro domácnosti představuje velkou hrozbu tesařík krovový. Libuje si v teplejším prostředí a s oblibou napadá jehličnaté dřevo – proto si často pochutnává právě na krovech. Jeho larvy se chovají podobně jak larvy červotoče; také si ve dřevě budují dlouhé chodby vedoucí až k povrchu dřeva, kde přes výletový otvor o velikosti až 1 cm opouštějí dřevní hmotu.
Z nábytku vám udělá prach hrbohlav
Rod práškovitých brouků se do naší zeměpisné šířky dostal společně s některými importovanými druhy dřeva, a jak se zdá, líbí se mu u nás. Oproti červotočům a tesaříkům se hrbohlavové zabydlují i v místnostech s ústředním topením. Jejich hlavní potravou je nábytek, ale s oblibou se pouštějí do parket a dřevěných obkladů.
Pokud máte pocit, že domácnost sdílíte s nezvanými hosty – dřevokazným hmyzem nebo houbami – obraťte se na odborníky, kteří si s nimi poradí dříve, než se váš majetek promění na prach. Praktické informace najdete na ochrana-dreva.cz.